Hastane personelinde ve normal populasyonda saureus taşıyıcılığı
  1. Tez No: 31134
  2. Yazar: LEVENT E. KUTLUAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 202 hastane personelinden ve 100 hastane dışı normal populasyondan burun, boğaz, aksilla, perine ve el kültürleri alınarak S. aureus taşıyıcılığı araştırılmıştır. Deney grubundan toplam 1010, kontrol grubundan toplam 500 stafilokok suşunda, mannitol farmentasyonu, koagülaz aktivitesi, DNaz ve TNaz aktiviteleri araştırılmış, sonuçta TNaz aktivitesi gösteren suşlar S. aureus olarak tanımlanarak bunların metisiline dirençliliğl ve diğer bazı antibiyotiklere duyarlılığı incelenmiştir. S. aureus genel taşıyıcılığı hastane personelinde %54.9 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Carriage State of S. aureus Among Hospital Personnel and Normal Population In Different Locations. In this study; nasal, throat, axillary, perineal and hand carriage states of 202 hospital personnel and 100 non-hospital population for S. aureus were investigated. In 1010 strains of staphylococci from hospital personnel and 500 from non-hospital population were studied for the activities of mannitol fermantation, tube coagulase, DNase and TNase. Strains showing TNase activity were identified as S. aureus. The sensitivities of these S. aureus strains to methicillin and other antibiotics were studied. S. aureus carriage state was found to be 54.9% among hospital personnel.