Akut kolesistitli hastalarda tiyol/disüfid dengesinin ve iskemi modifiye albumin düzeyinin değerlendirilmesi
The evaluation of the thiol / disulfide homeostasis and ischemia modified albumin level in patients with acute cholesistitis
- Tez No: 643553
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Gastroenteroloji, Genel Cerrahi, Biochemistry, Gastroenterology, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Serbest Oksijen radikalleri fizyolojik koşularda üretilmekte olup hücre içi ve hücre dışı antioksidan mekanizmalar ile dengede tutulmaktadır. Oksidan ürünlerin düzeyinin antioksidanların düzeyini aşmasının oluşturduğu etki oksidatif stres olarak adlandırılır. Tiyol oksidanları dengelemeye çalışan bir antioksidandır. İnflamatuar hastalıklarda oluşan mediatörlerin etkisi ile artan oksidanlarla tiyoller arasında disülfid bağları oluşur. Oksidatif stres azaldığında disülfid bağları tekrar tiyole indirgenebilir ve böylelikle tiyol-disülfid dengesi kurulmuş olur. İskemi sırasında oluşan serbest oksijen radikalleri serum albümin yapısında değişikliklere neden olur ve albüminin ağır metal bağlama kapasitesi azalır. Bu albümine iskemi modifiye albümin (İMA) adı verilmiştir. Son yıllarda İMA'nın çeşitli enfeksiyon durumlarında, malignitelerde ve travma da yükseldiği kanıtlanmıştır. Bu nedenle çalışmamızda Akut İnflamatuar bir hastalık olan Akut kolesistit hastalarında Tokyo 2018 Rehberi kriterlerine göre evrelendirilen hasta grupları arasında dinamik tiyoldisülfid homeostazisinin ve iskemi modifiye albümin düzeyinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Akut Kolesistit tanısı ile yatırılan 108 hasta ve 42 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edildi. Hastalardan tanı konulması sonrası antibiyotik tedavisi başlamadan önce kan örnekleri alınarak plazma total tiyol, native tiyol ve disülfid seviyeleri Erel ve Neşelioğlu tarafından tanımlanan yöntem ile ölçüldü ve disülfit/nativ tiyol, disülfit/total tiyol, nativ tiyol/total tiyol oranları da hesaplama yöntemi ile elde edildi. İMA düzeyi albümin kobalt bağlama testi ile ölçüldü. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 62,47±18,55 yıl idi.
Özet (Çeviri)
Aim: Free Oxygen radicals are produced under physiological conditions and are balanced by intracellular and extracellular antioxidant mechanisms. The effect produced by the level of oxidant products exceeding the level of antioxidants is called oxidative stress. Thiol is an antioxidant that tries to balance oxidants. Disulfide bonds are formed between thiols and oxidants which are increased with the impact of inflammatory mediators. When oxidative stress decreases, disulfide bonds can be reduced to thiol again, thereby establishing the thiol-disulfide balance. Free oxygen radicals formed during ischemia cause changes in serum albumin structure and heavy metal binding capacity of albumin decreases. This albumin is called ischemia modified albumin (IMA). In recent years, it has been proved that IMA has increased in various infectious conditions, malignancies and trauma. Therefore, in our study, it was aimed to investigate the dynamic thioldisulfide homeostasis and ischemia modified albumin levels among the patient groups staged according to the Tokyo 2018 Guidelines in acute cholecystitis patients. Method: 108 patients hospitalized with acute cholecystitis and 42 healthy volunteers were included in the study. Before taking antibiotic treatment after diagnosis, blood samples were taken and plasma total thiol, native thiol and disulfide levels were measured by the method defined by Erel and Neşelioğlu, and disulfide / native thiol, disulfide / total thiol, native thiol / total thiol ratios were also obtained by calculation method. IMA level was measured by albumin cobalt binding test. Results: The mean age of the patients was 62.47 ± 18.55 years.