Obez aileye sahip 6-18 yaş obez çocukların ailelerine ve kendilerine verilen sağlıklı beslenme eğitimi ve tıbbi beslenme tedavilerinin çocuklardaki obezite tedavisine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of child obesity treatment with healthy nutrition education and medical nutrition treatment given to the 6-18 years old obese children and their obese families
- Tez No: 854871
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR SÖKÜLMEZ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Bu çalışma obez aileye sahip 6-18 yaş aralığındaki obez çocukların ailelerine ve kendilerine verilen sağlıklı beslenme eğitimi ve tıbbi beslenme tedavilerinin (TBT) çocuklardaki obezite tedavisine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Materyal ve Metod: Çalışma Merzifon Kara Mustafa Paşa Devlet Hastanesi Diyet Polikliniğine başvuran 8-17 yaş arası toplam 79 obez çocuk ve ebeveyni ile 8 hafta boyunca yürütülmüştür. Çocuklara ve ailelerine sırasıyla, TBT ve sağlıklı beslenme eğitimi verilmeden önce Akdeniz Diyeti Kalite Ölçeği (KIDMED) ve Akdeniz Diyetine Bağlılık Ölçeği (MEDAS), fiziksel aktivitelerini değerlendirmek için 8-14 yaş arası çocuklara“Çocuklarda Fiziksel Aktivite anketi (PAQ-C)”, 14-18 yaş arası çocuklara“Adölesanlarda Fiziksel Aktivite Anketi (PAQ-A)”uygulanmıştır. Ebeveynlere ise“Aile Beslenme ve Fiziksel Aktivite Tarama Ölçeği (ABFA_TR) ve Obezite Ön Yargı Ölçeği (GAMS-27)”yapılmıştır. Çalışma sonu KIDMED ve MEDAS çocuklara ve ebeveynlerine tekrar uygulanmıştır. Obez çocuklar ve ebeveynlerinin analiz cihazı ile vücut analizleri yapılarak antropometrik ölçümleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was carried out to evaluate the effects of healthy nutrition education and medical nutrition therapies (MNT) given to both their families and themselves, on the obesity treatment of obese children aged 6-18 years with obese parents. Materials and Methods: The research was carried out for 8 weeks with 79 obese children aged 8-17 years and their parents in the nutrition and diet clinic of Merzifon Kara Mustafa Pasa State Hospital. Mediterranean Diet Quality Index for children and adolescents (KIDMED) and Mediterranean Diet Adherence Screener (MEDAS) were applied to evaluate the adherence to the Mediterranean Diet before the children and families were given MNT and healthy nutrition education. In order to evaluate their physical activities, the“Physical Activity Questionnaire for Older Children (PAQ-C)”was applied to children aged 8-14, and the“Physical Activity Questionnaire for Adolescents (PAQ-A)”was administered to children aged 14-18.“Family Nutrition and Physical Activity Screening Scale (FNPA) and Obesity Bias Scale (GAMS-27)”were administered to parents. At the end of the study, KIDMED and MEDAS were re-administered to the children and parents. Anthropometric measurements were taken by the researcher by performing body analyzes on obese children and their parents with an analysis device.