Farklı branşlardaki sporcuların solunum parametrelerinin değerlendirilmesi
Assessment of the respiiratory parameters in sportsmen of different branches participating in condition training
  1. Tez No: 311424
  2. Yazar: GÜLŞAH FIRAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇOKSEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZETBu çalışmada; basketbol, hentbol, okçuluk ve yüzme branşlarında, düzenli antrenman yapan sporcu gurupları ile spor geçmişi olmayan kontrol gurubuna ait, solunum ve MaxVo2 parametreleri ön ve son test bulguları karşılaştırılarak incelendi. Araştırmada, 9-13 yaş aralığındaki, 30'ar kişilik 5 farklı gönüllü gurubu olmak üzere, toplam 150 kişi ile çalışıldı.Sporcu guruplarına branşlarına göre 12 haftalık süreçte düzenli antrenman yaptırıldı. Bu süreçte sporcu guruplarına ve kontrol gurubuna ön ve son test olmak üzere, akciğer fonksiyon testi uygulanarak, ölçümleri alındı.Guruplara ait veriler İstatistiksel olarak değerlendirilip, analizleri yapıldı; tanımlayıcı istatistik olarak aritmetik ortalama ve standart sapma kullanıldı. Minimum ve maksimum değerler ve frekans dağılımları hesaplandı. Bağımlı gurupların karşılaştırılmasında ön ve son test sonuçları için paired t testi, bağımsız gurupların birbiriyle karşılaştırılmasında Anova testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTThe respiratory and MaxVo2 parameters were studied by a pre and post test companson on sportsmen of basketball, handball, archery, swimming, who have trained regularyly and on the control subjects, who have not done any sports. One hundred and fifty volunter subjects aged 9-13 years were recruted to the study.The spotmen were trained recularly by 12 weeks according to the specialties. Duning the training period, pre and pest lung function test were performed in sports and control gurups.Mean and standard deviation for descriptive statitiscs were performed and minimum, maximum, freg wencies were determined. In the comparison of independent groups, paired t-test was used for the pre-test and post-test findings and ANOVA was for the comparison performed. of independent groups with each other.