Alt çene kaynaklı iskeletsel sınıf ııı olgularda yüz derinliğinin sefalometrik olarak değerlendirilmesi
The cephalometric assesment of the facial depth in skeletally class iii individuals with mandibular deficiency
- Tez No: 311445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SILA GÖKÇE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada, alt çene kaynaklı iskeletsel sınıf III malokluzyon gösteren hastalarda mevcut ortalama yüz derinliği tespit edilerek, bu mesafe ile ön yüz yüksekliği arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla condylion noktası ile nasion noktasının FH düzlemindeki izdüşümleri arasındaki mesafe Yüz Derinliği Mesafesi (Co'-N') olarak tanımlanmış ve bu mesafe ile ön yüz yüksekliği karşılaştırılarak belirli bir oran saptanmaya çalışılmıştır.Bu çalışma için GATA Diş Hekimliği Bilimleri Merkezi Ortodonti Anabilim Dalı arşivindeki tüm radyografik kayıtlar incelenmiştir. Cinsiyet ve yaş farkı gözetmeksizin, Steiner analizine göre alt çene kaynaklı İskeletsel Sınıf III malokluzyona sahip, 506 bireyin (231 kız, 275 erkek) sefalometrik filmleri seçilerek araştırma kapsamına alınmıştır.Çalışmamızda 2 ana grup (kız ve erkek) değerlendirilmiştir. Bu gruplar büyüme ve gelişim dönemleri dikkate alınarak 3 alt gruba ayrılmıştır. Ayrıca istatistiksel olarak kız ve erkeklerin birbirleriyle karşılaştırılabilmesi için genel grup oluşturulmuştur. Genel grup da kronolojik yaşa göre 3 alt grupta değerlendirilmiştir.İstatistiksel çalışmalar sonucunda; yüz derinliği mesafesinin (Co'-N') ön yüz yüksekliği (N-Me) ile arasındaki oranın (Co'-N'/N-Me) %69 ± 5 değerinde olduğu tespit edilmiştir. Bu oranın sefalometrik film analizlerinde kullanılmasının, alt çene kaynaklı Sınıf III malokluzyonların değerlendirilmesinde yeni bir bakış açısı getireceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate facial depth of the patients with Class III malocclusion with mandibular deficiency and its relationship with anterior facial distance. For this purpose, the distance between projections of Condylion and Nasion points on FH plane was defined as Facial Depth distance (Co?-N?) and this distance was compared with anterior facial height to identify a proportion.For this study all radiographic records in archives of GATA Dental Science Center, Department of Orthodontics were investigated. The cephalometric radiographs of 506 person (231 female 275 male) whose skeletally Class III relationship with mandibular deficiency were selected and investigated without considering treated or untreated, gender and age difference.In this study two main groups (male and female) were evaluated. These groups were divided into three subgroups according to their period of growth and development. Also to compare males and females statistically a group general was composed. General group was divided into three subgroups accourding to the chronologic ages.As a result of statistical analysis, the value of the ratio (Co?-N?/N-Me) between the face depth range (Co?-N?) and the height of front face (N-Me) was found 69 % ± 5. We think that using this ratio for cephalometric analysis may bring a new perspective to the evaluation of Class III malocclusions associated with the lower jaw.