Farklı dayanak sistemlerinin implant-dayanak ara yüzeyindeki bakteriyel sızıntıya olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of 3 different implant-abutment junction types on bacterial microleakage and flora.department of prosthodontics doctorate programme
  1. Tez No: 311458
  2. Yazar: GÜRKAN ERENEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN CUMHUR SİPAHİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Mikrobiyoloji, Dentistry, Microbiology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada; farklı dayanak bağlantısına sahip 3 tip implantın, implant-dayanak ara yüzeylerinde meydana gelen bakteriyel sızıntının ağız içi koşullarında (in-situ) örneklenmesi ve değerlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır.Çalışmada toplam 30 hastaya yerleştirilen 3 farklı bağlantı tipine sahip implantın (10 adet paralel internal altıgen, 10 adet 11° açılı internaltrilob, 10 adet 1.5° açılı soğuk kaynak), implant içi boşluklarından fonksiyonel yükleme öncesi ve yükleme yapıldıktan 15 gün sonrasında mikrobiyal örnekler alındı. İmplanta komşu doğal dişeti cebinden alınan örnekler kontrol grubunu oluşturdu. Elde edilen örnekler mikrobiyoloji laboratuarında ?DNA Ekstraksiyon? işlemine tabi tutularak, bakteriyel DNA'lar elde edildi. Elde edilen DNA'lar PCR (polymerasechainreaction) ile amplifiye edildi ve micro-IDent®(Hain Diagnostics, LLC 3327 W. WadleySte. #3-361 Midland, TX 79707) şeritleri ile bakteri tanımlama işlemi yapıldı.Çalışmanın sonucunda incelenen ara-yüzeyler arasında istatistiksel olarak anlamlı farklar bulundu. Mikrosızıntı klinik açıdan değerlendirildiğinde ise; 3 ara-yüzey arasında bariz farklılıkların olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Comparison of 3 different implant-abutment junction types on bacterial microleakage and flora. Department of prosthodontics doctorate programme.Thesis of doctorate. ANKARA 2011The aim of this clinical prospective study was compare the bacterial microleakage between implant and abutment interfaces of 3 different implant-abutment junction systems.Ten implants with a paralel internal hexagon junction type (MIS), 10 implants with a 11-degree tapered internal trilob junction type (Megagen), and 10 implants with a 1.5 degree locking taper junction type (Bicon) were placed into edentulous alveolar bones of 30 patients. Bacterial samples were obtained from the internal holes of the implants before and after functional loading. Additional bacterial samples were obtained from the sulcus of the gingiva adjacent to the implant as control. All samples were subjected to DNA extraction procedure, bacterial DNAs were obtained and amplified by PCR (polymerase chain reaction). Bacterial identification was performed with the Micro-IDent ® kit.The result of the study, statistically significant differences were found between 3 different implant-abutment junction types. Locking taper junction type was more resistent to microleakage than the internal hexagonal junction type and internal trilob junction type.