Migren ve gerilim tipi baş ağrısı olan hastalarda SF-36 ölçeği ile yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality of life of patients with migraine and tension-type headache by SF-36 questionnaire
- Tez No: 311483
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR KURTULUŞ YOLDAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Migren ve gerilim baş ağrısı (GTBA), sık görülen kronik klinik tablolardır. Bu çalışmanın amacı migren ve GTBA'nın sağlığa ilişkin yaşam kalitesi üzerine etkilerini değerlendirmektir.Yöntem: Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji polikliniğine baş ağrısı nedeniyle başvuran 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Migren ve GTBA tanısı için Uluslararası Baş ağrısı Derneği (IHS) 2004 kriterleri ve klinik değerlendirme kullanıldı. Grupların her üçü de (migren, GTBA ve kontrol) 30 katılımcıdan oluşmaktaydı. Katılımcıların sağlığa ilişkin yaşam kalitesinin değerlendirmesi için Kısa Form-36 (SF-36) yaşam kalitesi ölçeği uygulandı.Bulgular: Kontrol grubu 15 erkek 15 kadından oluşmaktaydı, grubun yaş ortalaması 33,30±(8,29) idi. Migren grubu 20 kadın ve 10 erkekten oluşmaktaydı ve grubun yaş ortalaması 33,93±(11,16) idi. GTBA grubu ise 22 kadın ve 8 erkekten oluşmaktaydı, grubun yaş ortalaması 35,70±(11,62) idi.Hem migren hem GTBA grupları, SF-36'nın tüm boyutlarında, kontrol grubuna göre daha düşük puanlara sahipti. Migren grubu ile GTBA grubunun Genel sağlık, Bedensel ağrı, Mental sağlık, Canlılık ve Emosyonel rol boyutlarındaki puanları benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Migraine and tension type headache (TTH) are common chronic clinical entities. This study is aimed to evaluate the impacts of the migraine and TTH on health related quality of life (HRQoL).Methods: Ninety patients were included in the study who referred for headache to Neurology Clinic of Faculty of Medicine of Harran University. International Headache Society (IHS) 2004 criteria and clinical impression were used for migraine and TTH diagnosis. All three groups (migraine, TTH and control) consisted of 30 participants. Short Form-36 (SF-36) quality of life questionnaire applied participants to evaluate the health related quality of life.Results: Control group consisted of 15 men and 15 women, the average age of the group was 33,30±(8,29). Migraine group consisted of 10 men and 20 women, the average age of the group was 33,93±(11,16). TTH group consisted of 8 men and 22 women, the average age of the group was 35,70±(11,62).Both migraine and TTH groups, in all dimensions of SF-36, had lower scores than the control group. Migraine and TTH groups had similar scores in General health, Bodily pain, Mental health, Vitality and Role-emotional subscales (p>0,05).