Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalarda serebral metabolik anormalliklerin lokalize proton manyetik rezonans spektroskopi ile incelenmesi
Cerebral metabolik abnormalities in COPD patients detected by localized proton magnetic resonance spectroscopy
- Tez No: 311484
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EKREM KARAKAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), özellikle sigara içiminin yaygın olduğu toplumlarda, orta yaş üstü populasyonu ilgilendiren önemli bir sağlık sorunudur.Proton magnetic resonance spectroscopy beyindeki metabolik değişiklikleri invivo değerlendirebilen hassas bir tekniktir.Bu çalışma KOAH'lı hastalarda serebral metabolizmanın bozulmuş olduğu ve serebral metabolitlerin düzeylerinin bazı klinik anlamları olabileceği düşünülmüştür. Sonrasında beyin metabolitleri, MRS kullanılarak ölçülmüştür.Bu çalışmaya 45-70 yaş arası SFT'sine göre orta düzeyli KOAH'lı 30 erkek hasta ile yaş ve cinsiyet özellikleri benzer 30 erkek sağlıklı gönüllü alındı. Spektroskopik ölçümler için suprakallozal 3 kesit multivoksel yöntem ile MRS görüntüler elde edildi. Multivoksel MRS ile NAA 2.02 ppm, Cr 3.02 ppm, Cho 3.22 ppm ve ml piki 3.56 ppm'de tanımlandı. NAA, Cho, Cr ve ml düzeyleri ölçüldü.Metabolit pikleri spektral eğri şeklinde ve kaynak MR görüntüsü üzerinde renk kodlamalı metabolit dağılım haritası oluşturularak kaydedildi.
Özet (Çeviri)
COPD is an important medical problem in elderly population, exactly which population that cigarette smoking is high. Proton magnetic spectroscopy is a sensitive technic to detect metabolic changes in brain,in vivo.İn this study, it is hypotesized that cerebral metabolism is impaired in COPD and cerebral metabolic levels may have some clinical meanings. Later,brain metabolits measured by using MRS.45-70 aged 30 male who PFT is middle level and 30 healthy male volunteers who same aged and sexuality properties, participateted.For spectroscopic measures, MRS imagines detected by using supracallosal 3 sequences multivoxel method. NNA 2,02 ppm, Cr 3,02 ppm, Cho 3,22 ppm and ml peak 3,56 ppm described with multivoxel MRS. NAA, Cho, Cr ve ml levels measured. Metabolic peaks recorded as spectral curve and as designing color coding metabolite distrubition maps on reference MR imagingThe levels of NAA, Cho and mI parameters which were sampled from deep frontal white matter between COPD and control groups were statsticyl significant (p< 0,05). Levels of NAA, Cho and mI were significant lower in COPD groups.