Hemodiyaliz hastalarında epikardiyal yağ doku kalınlığı ölçümlerinin insülin direnci, ateroskleroz ve inflamasyon ile ilişkisi
The relationships of epicardial fat tissue thickness with insulin resistance, atherosclerosis and inflammation in hemodialysis patients
- Tez No: 311492
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ARINSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüze değin yapılan geniş ölçekli çalışmalar, obesitenin SDBY olan hastalara paradoksik olarak bir sağ kalım avantajı getirdiğini göstermiştir. Ancak, son yıllarda elde edilen veriler, tanımlanan sağ kalım avantajının kas kitlesi artışına ikincil olduğunu, yağ doku artışının insülin direnci, ateroskleroz ve inflamasyon ile ilişkili olduğunu desteklemektedir. Epikardiyal yağ doku (EYD) kalbin etrafını saran viseral bir yağ doku kompartmanıdır ve genel populasyonda kardiyovasküler bir risk belirteci olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmada, epikardiyal yağ doku ölçümlerinin, hemodiyaliz uygulanan SDBY hastalarında kardiyometabolik risk tahminindeki yerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızın sonuçlarına göre, SDBY olan hastalarda transtorasik ekokardiyografi ile değerlendirilen EYD kalınlık ölçümlerinin, biyoimpedans analizi ile değerlendirilen yüm vücut yağ doku kitlesi, antropometrik ölçüm parametreleri, HOMA metodu ile saptanan insülin direnci, dislipidemi, bozulmuş kardiyak morfoloji, karotis intima media kalınlıkları ve SV kitlesi ile pozitif, diyaliz yeterliliği ve yağsız doku yüzdesi ile negatif korelasyonlar gösterdiği saptanmıştır. Bu hasta populasyonunda EYD kalınlıkları ile proinflamatuar sitokinler, hs-CRP ve visfatin düzeyleri arasında anlamlı bir korelasyon gösterilememiştir.Sonuç olarak, SDBY olan hastalarda, non-invazif ve ucuz bir yöntem olan ekokardiyografi ile ek maliyet ve uygulama zorluğu getirmeden yapılabilecek EYD kalınlık ölçümlerinin, eşlik eden kardiyometabolik hastalık risklerinin tanımlamasında anlamlı katkı sağlayabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
A paradoxical survival advantage of obesity in end stage renal disease (ESRD) patients was determined with large scale trials. Nevertheless, data derived from studies performed in last years supported the idea that this survival advantage resulted from the increase in muscle mass and an increase in fat tissue mass is related to insulin resistance, inflammation and atherosclerosis in ESRD patients. Epicardial adipose tissue (EAT), a visceral fat compartment surronding the heart, has been shown to be related to the cardiovascular risk factors in general population. In this study, we sought to evaluate utilization of EAT measurements in predicting cardiometabolic risks in ESRD patients.According to our findings in ESRD patients, echocardiographic EAT thickness measurements were associated with dialysis adequacy, whole body fat tissue mass evaluated by bioimpedance analysis, anthropometrical measurements, insulin resistance assessed by HOMA method, dyslipidemia, impaired cardiac morphology, left ventricular mass and carotid intima-media thickness. In this population, there were no relations between EAT and proinflammatory cytokines, hs-CRP and visfatin.In conclusion, echocardiographic EAT measurement, an easy and non-invasive diagnostic tool for assessment of visceral adipose tissue without need of additional cost can provide considerable contribution in defining the accompanying cardiometabolic risks in ESRD patients.