GATA çocuk hematolojisi ve onkolojisi klinikleri tarafından takip edilen hastaların ebeveynlerindeki depresyon, anksiyete, umutsuzluk durumlarının belirlenmesi
Determination of depression, anxiety and hopelessness circumstances in parents of children followed by GMMA pediatric haematology and oncology clinics
  1. Tez No: 311520
  2. Yazar: MUSTAFA KAMİL TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETDz.Tbp.Bnb.M.Kamil TUNA, ? GATA Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi Klinikleri tarafından takip edilen hastaların ebeveynlerindeki depresyon, anksiyete ve umutsuzluk durumlarının belirlenmesi ?, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Askeri Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı, Tıpta Uzmanlık Tezi, Ankara, 2010Giriş ve Amaç: Çocuklarda görülen maligniteler ve diğer önemli kronik hastalıklar, ekonomik ve ruhsal açıdan ailenin tüm bireylerini etkileyerek ciddi uyum sorunlarına ve ruhsal bozukluklara neden olabilmektedir. Araştırmamızda hematolojik/onkolojik kötü huylu veya kronik hastalığı olan çocukların, ebeveynlerinin sosyodemografik özelliklerini, depresyon, anksiyete durumlarını ve umutsuzluk skorlarını belirlemeyi ve bunları sağlıklı çocukları olan anne ve babaların verileriyle karşılaştırmayı amaçladık.Gereç ve Yöntem: Araştırmaya GATA Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Hematoloji ve Onkoloji BD polikliniğine 01 Temmuz 2009?01 Haziran 2010 tarihleri arasında başvuran hastaların ebeveynleri (60 anne, 51 baba) ve kontrol grubu olarak Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine müracaat eden hastaların ebeveynleri (64 anne, 45 baba) dahil edilmiştir. Çalışma ve kontrol grubuna, Beck Depresyon Ölçeği (BDE), Beck Anksiyete Ölçeği (BAE), Beck Umutsuzluk Ölçeği ve tarafımızdan hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu uygulandı.Bulgular: Çocukları hasta olan ebeveynlerin yaş ortalaması 35.72±5.13 yıl iken kontrol grubunun 33.31±5.57 yıl idi. Çocukları hasta olan ebeveynler ile kontrol grubunun depresyon skorları incelendiğinde; çocukları hasta olan ebeveynler grubunda kontrol grubuna göre depresyon skoru yönünden istatistiksel olarak anlamlı bir yükseklik vardı (p=0.035). Grupların umutsuzluk ve anksiyete skorları yönünden karşılaştırılmasında ise istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p değerleri sırasıyla p=0.064, p=0.695). Çocukları hasta olan ebeveynler grubunda anne-baba arasında depresyon, umutsuzluk ve anksiyete skorları yönünden istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p değerleri sırasıyla p=0.217, p=0.447, p=0.102).Sonuç: Malign veya kronik hastalığı olan çocuklara sahip olmanın, ebeveynlerde cinsiyet ayırımı olmaksızın depresyon gelişimi için bir risk faktörü oluşturabileceğini saptadık. Hematolojik ve onkolojik maligniteli çocuğa sahip ebeveynlerin hem sosyal hem de psikolojik açıdan desteklenmesinin çocuk hastaların tedavisinin ayrılmaz bir parçası olduğunu değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
SUMMARYMD. Lieutenant Commander M.Kamil TUNA ? Determination of depression, anxiety and hopelessness circumstances in parents of children followed by GMMA Pediatric Haematology and Oncology Clinics? Gülhane Military Medical Academy, Medical Faculty Deparment of Family Medicine, Dissertation Specialization in Medicine, Ankara, 2010Introduction:Malignancies and other major chronic diseases in children cause compliance problem and psychological disorders by effecting all family members economically and psychologically. In our study, we aimed to determine sociodemographic attributes, depression and anxiety levels and hopelessness scores among parents of children who have haematologic/ oncologic malign or chronic disease, and to compare with the outputs of parents who have healthy children.Materials and Methods:The parents of patients(60 mother, 51 father) applied to GMMA Department of Pediatrics, outpatient clinic of Haematology and Oncology between 1st of July, 2009 and 1st of June, 2010; the parents of healty children(64 mother, 45 father) applied to GMMA Department of Pediatrics outpatient clinic were enrolled in the study. Beck Depression Scale, Beck Anxiety Scale, Beck Hopelessness Scale and sociodemographic information form prepared by us were conducted to the study and control group.Results:Mean age in parents of children patients was 35.72±5.13 years and control group?s mean age was 33.31±5.57 years. Comparing the depression scores in parents of children patients with control group, depression scores in parents of children patients were statistically significant higher than control group (p=0.035). Comparing the anxiety and hopelessness scores between groups, no difference was determined statistically significant(p=0.064, p=0.695). In the group of parents of children patients; when the depression, hopelessness, anxiety scores were investigated, statistically there were no significant difference between mother and father(p=0.217, p=0.447, p=0.102).Conclusion:We determined,having a children with malign or chronic disease, could be a risk factor for depression without any gender differences between parents.We evaluated the social and psychological support for the parents of children patients with haematologic and oncologic malignancy were indispensable factor of children patients? treatment.