Yeni tanı hipertansif bireylerde arteryel sertlik parametreleri ile endotelyal disfonksiyon ve inflamasyon belirteçleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relationship between arterial stiffness and markers of endothelial dysfunction and inflammation in newly diagnosed hypertensive individuals
  1. Tez No: 391012
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FATİH BULUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Hipertansiyon tüm dünyada gittikçe artan sıklığı nedeniyle bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Hipertansiyon sonucu oluşan komplikasyonlar ciddi morbiditeye ve sonuçta ölümlere yol açmaktadır. Bu hastalarda endotel disfonksiyonuna işaret eden güçlü kanıtlar vardır. Son zamanlarda ateroskleroz ve ilişkili endotelyal disfonksiyonu öngörmede nabız dalga hızı (NDH), güçlendirme indeksi (Gi) ve santral aort basıncı (SAB) gibi yeni parametreler kullanılmaktadır. Bu nedenle bu araştırmada henüz yeni tanı almış hipertansif hastalarda endotelyal disfonksiyona işaret eden bazı belirteçler ile arteryel sertlik parametreleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışma gurubumuz polikliniğimizde henüz yeni tanı almış hipertansiyon nedeniyle muayene edilmiş olan toplam 101 hastayı (61 kadın, 40 erkek) içermektedir. Tüm hastalar dünyaca kabul görmüş hipertansiyon kılavuzlarının önerileri doğrultusunda araştırılmıştır. Tüm hastaların nabız dalga hızları, Gi ve santral aort basınçlarını içeren arteryel sertlik parametreleri ölçüldü. Ayrıca tüm hastalarda endotelyal disfonksiyonun bir belirteci olarak serum asimetrik dimetilarginin (ADMA) ve inflamasyonun belirteci olarak C-reaktif protein (CRP) düzeyleri tayin edildi. Sonra, sayılan belirteçler ile arteryel sertlik belirteçleri arasındaki ilişkiler araştırıldı. Bulgular Her iki gurup (kadın ve erkek) arasında yaş, vücut kitle indeksi, sistolik ve diyastolik kan basınçları, NDH, SAB, ADMA düzeyleri arasında fark yok iken Gi ve CRP düzeyleri kadınlarda daha yüksek saptandı (sırasıyla, p=0,004, p=0,046). Korelasyon analizinde ADMA düzeylerinin tüm gurupta Gi ile zayıf düzeyde ilişkili olduğu saptandı (Pearson, r=0,237, p=0,024). Sonuç Kadınlarda erkeklere göre Gi ve CRP değerleri daha yüksek bulunmuştur. ADMA düzeyleri Gi değerleri ile ilişkilidir. Bu veriler arteryel sertlik belirteçlerinin endotelyal disfonksiyonu göstermedeki rolüne dair yeni kanıtlar ortaya koymaktadır. Anahtar Kelimeler Arteryel sertlik, nabız dalga hızı, santral aort basıncı, güçlendirme indeksi, ADMA, CRP.
Özet (Çeviri)
Hypertension has been considered as a public health problem because of its increasing frequency all over the world. Hypertension is associated with significant morbidity as a result of its complications, and ultimately leads to death. There is strong evidence pointing to endothelial dysfunction in hypertensive patients. Recently, the pulse wave velocity, augmentation index and central aortic pressure are used as the new parameters, as predictors of endothelial dysfunction associated with atherosclerosis. Therefore, this study points to investigate the relationship between arterial stiffness parameters and some markers of endothelial dysfunction in newly diagnosed hypertensive patients. Materials and Methods The study population consisted of a total of 101 newly diagnosed hypertensive patients (61 females, 40 males), examined in our outpatient clinics. All patients were investigated in accordance with the recommendations of hypertension guidelines accepted in all over the world. All patients' arterial stiffness parameters, pulse wave velocity, augmentation index and central aortic pressures were measured. In addition, serum markers of endothelial dysfunction and inflammation in all patients, asymmetric dimethylarginine (ADMA) and C-reactive protein (CRP) levels were determined. Then, markers of endothelial dysfunction and inflammation were investigated in terms of correlations to the markers of arterial stiffness. Results In both groups (women and men), there was no difference in terms of age, body mass index, systolic and diastolic blood pressures, pulse wave velocity, central aortic pressure and the levels of ADMA, while augmentation index and CRP levels were significantly higher in women (p=0.004, p=0.046, respectively). In correlation analysis in the whole group, ADMA levels were found to be associated with augmentation index, with a weak correlation (Pearson's r = 0.237, p = 0.024). Conclusion CRP levels and augmentation index were higher in women than in men. Gi values were associated with ADMA levels. These data provide further evidence of the role of arterial stiffness in demonstrating endothelial dysfunction. Keywords Arterial stiffness, pulse wave velocity, central aortic pressure, augmentation index, ADMA, CRP.