Üreter taşlarında acil SWL'Nnin ertelenmiş SWL ile karşılaştırılması: İleriye dönük, randomize ve karşılaştırmalı bir klinik çalışma
Comparison of emergent SWL with scheduled SWL in ureteral stones: A prospective, randomized and comparative clinical study
- Tez No: 311580
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN ŞENKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Üreter taşlarında acil SWL'nin ertelenmiş SWL ile karşılaştırılması: İleriye dönük, randomize ve karşılaştırmalı bir klinik çalışmaÜreter taşına bağlı kolik ağrı ile başvuran olgularda acil SWL'nin etkinliğini ve başarısını ertelenmiş SWL ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Renal kolik ile başvuran ve 5-20 mm boyutunda, tek ve radyoopak üreter taşı saptanan 63 ardışık olgu çalışmaya dahil edilerek iki gruba randomize edildi. Birinci (acil) gruba (32 olgu), başvuruyu takip eden 24 saat içinde; ikinci (ertelenmiş) gruba (31 olgu) ise ağrı yakınmaları giderildikten sonra 3-7 gün içinde SWL uygulandı. Her iki grup 1. seans sonrası 3. gün taşın kırılması ve olgunun taşsızlık durumu açısından kontrastsız spiral bilgisayarlı tomografi (KSBT) ile değerlendirildi. 4 mm'nin üzerindeki artık taşlara ilave SWL işlemi uygulandı. Toplam 3 seans sonrasında taşın kırılması ve taşsızlık durumu da değerlendirildi. İstatistikler SPSS paket programı ile yapıldı. İki grup yaş, boy, vücut ağırlığı, VKİ ve taş boyutu değerleri (P>0.05) ve taş tarafı açısından benzer bulundu (p=0,171). Toplam 43 olguya 1 seans, 7 olguya 2 seans ve 12 olguya 3 seans SWL uygulandı. Birinci seans sonunda, Acil SWL grubunda artık taş boyutu daha küçük (P=0.053), taşsızlık oranı (KÖP başarı olarak kabul edildiğinde) daha yüksek (p=0.002) olarak saptandı. Bir seans SWL yapılan olgular başarı açısından değerlendirildiğinde, acil SWL grubunda başarı daha fazlaydı (p=0.037). Başarı değerlendirmesi taşın üreterdeki lokalizasyonuna göre yapıldığında, üst üreter taşlarında acil grupta başarı daha fazla bulundu (p=0.019). Taştan arınma süreleri açısından gruplar birbirinden farklı olarak değerlendirildi (p=0.033). Çalışmamız üreter taşına bağlı renal kolik ile başvuran olgularda en kısa sürede taşsızlığın sağlanması ve/veya ek işlemlere geçilmesine karar verebilmek için acil SWL yapılmasının başarılı ve uygulanabilir bir yöntem olduğunu desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Comparison of emergent SWL with scheduled SWL in ureteral stones: A prospective, randomized and comparative clinical studyThe aim of this study was to compare the effectiveness and success of the emergent SWL with scheduled SWL in patients presenting with colicky pain due to ureteral stone. Sixty-three consecutive patients presenting with renal colic associated with a radioopaque ureteral stone, 5-20 mm in size, were included in the study and randomized into two groups. SWL was performed within 24 hours after admission in the first (emergent treatment) group (32 cases), and 3-7 days after pain management in the second (scheduled) group (31 cases). Both groups were evaluated with noncontrast spiral computed tomography (NCSCT) in terms of the stone fragmentation and stone-free status at the third day after the first session of SWL. Additional SWL procedure was performed for the ureteral stones over 4 mm in size. Stone fragmentation and stone-free status were also evaluated after 3 sessions in total. Statistics were done with SPSS pocket software. Two groups were similar in terms of age, height, body weight, BMI, stone size values (p> 0.05) and laterality of the stone (p = 0.171). SWL treatments were performed in one, two and three sessions in 43, 7 and 12 patients on the overall respectively. At the end of the first session, residual stone fragments were smaller size (p=0.053) and stone-free rate (CIRF has been accepted as success) was higher (p = 0.002) in the emergent SWL group. The success rate in emergent SWL group was higher (p = 0.037) among the patients undergoing one session of SWL. With regards to stone localization, emergent SWL was more effective in upper ureteral stones (p = 0.019). Stone-free rates were significantly different between the two groups (p = 0.033). It is concluded that emergent SWL is an applicable and successful method ensuring stone-free status soon and / or directing to additional procedures in patients presenting with renal colic due to ureteral stones.