ESWL ile böbrekte meydana gelen olası hasarın NGAL ile izlenmesi
Monitoring of potential damage, occurred by ESWL in the kidney, with NGAL
- Tez No: 311579
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN ŞENKUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Üriner sistem taş hastalığı (ÜSTH); önemli bir sağlık problemidir. ÜSTH tedavi alternatifleri arasında ESWL; etkin ve göreceli olarak non-invazif bir yöntem olması sebebi ile yaygın olarak kullanılmaktadır. ESWL sonrası oluşan doku hasarını göstermek için pek çok belirteç ve görüntüleme yöntemi ile çalışmalar yapılmış ancak bu belirteçlerin böbrek hasarını yeteri kadar erken ve doğru olarak gösteremediği sonucuna varılmıştır. Son yıllarda akut böbrek hasarının saptanmasında kullanılan belirteçlerin belki en umut vereni NGAL' dir. ESWL uygulanan hastalarda oluşabilecek olası akut böbrek hasarının NGAL düzeyleri ile nasıl bir profil gösterdiğine dair literatürde tek bir çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda; ESWL uygulanan hastalarda oluşacak olası ABH'nın ciddiyeti ve süreğenliğini bu yeni belirteçle izlemeyi ve bu belirteçte meydana gelen değişimlerin konvansiyonel belirteçler ile ilişkisini ortaya koymayı amaçladık. Çalışmada 40 böbrek taş hastasının ESWL tedavisinden hemen önce ve tedavi sonrasındaki 1., 2. ve 7. günlerdeki serum üre, kreatinin ve idrar mikroalbumin ve NGAL düzeyleri tespit edildi. Ayrıca; hastaların ESWL uygulanan böbrekleri ESWL tedavisinden 1 hafta önce ve ESWL tedavisinden 3 ay sonra olmak üzere 99mTc- DMSA ve 99mTc- DTPA böbrek sintigrafileri ile değerlendirildi. Çalışmamızın sonucunda; hastaların ortalama serum üre, kreatinin, idrar NGAL ve mikroalbumin seviyelerinde ESWL öncesi ve sonrası 1.,2. ve 7. gün değerleri arasında ve ESWL sonrası 3. ayda 99mTc-DMSA ve 99mTc-DTPA ile saptanan diferansiyel böbrek işlevlerinde anlamlı farklılık saptamadık. Sonuç olarak çalışmamız; ESWL'nin akut dönem ve işlem sonrası 3. aya kadar hem yeni, hem de konvansiyonel parametrelerle saptanabilen bir böbrek hasarına neden olmadığını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Urinary stone disease (USD) is a major health problem. ESWL is still widelyused in USD, because of its effective and relatively non-invasive treatmentalternative. Many studies with markers and imaging methods were conductedfor exhibit tissue damage after ESWL but concluded that these markersdoesn?t shown renal injury in enough early and properly. In recent years,perhaps the most promising markers, used in detection of acute kidney injuryis NGAL. There are only one study in the literature shows the relationshipbetween possible acute kidney injury and NGAL levels in patients undergoingESWL. In our study, we aimed to track severity and duration of any possibleacute kidney injury in patients undergoing ESWL with this new marker and toexhibit relationship between changes of this marker and conventionalmarkers. In this study, serum urea, creatinin and urine microalbumin andNGAL levels were determined in prior to and after 1st, 2nd and 7th days ofESWL, in 40 patients with kidney stone. In addition, patients kidneys wereevaluated who had undergone ESWL including 99mTc-DMSA and 99mTc-DTPA renal scintigraphy 1 week before and 3 months after ESWL. As aresults of our study, we didn?t find significant differences between patients?serum urea, creatinine and urine microalbumine and urine NGAL levelsbefore and after ESWL 1st, 2nd and 7th days and we didn?t find any differencedifferential renal function detected by 99mTc-DMSA and 99mTc-DTPA, threemonths after ESWL. In conclusion, our study support that, ESWL treatmentdoesn?t cause acute kidney damage, which detected by both new andconventional parameters in acute stage and 3 months after procedure.