Esansiyel tremor ve idiyopatik parkinson hastalarının yüz tanımanın olaya ilişkin potansiyeller ile değerlendirilmesi
Facial recognition in patients with essential tremor and idiopathic Parkinson's disease with the evaluation of event-related potentials
  1. Tez No: 311581
  2. Yazar: ERDEM CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Parkinson hastalığında (PH) hastalık süresi ilerledikçe demans gelişimi daha fazla görülmektedir. Nöropsikolojik testlerle yapılan bazı çalışmalar Parkinson hastalığı gibi esansiyel tremor (ET) hastalarında da hafif kognitif bozukluk olduğunu ortaya koymaktadır.Yüzlerin tanınması insanlar için büyük önem taşıyan en karmaşık kortikal işlevlerden biridir. Kognitif işlevlerle ilişkili uzun latanslı uyandırılmış potansiyeller, kognitif uyandırılmış potansiyeller veya endojen olaya ilişkin potansiyeller (OİP) olarak isimlendirilir ve tanı amaçlı kullanılabilen elektrofizyolojik testlerden biridir. İşitsel, görsel ya da somatosensoriyel gibi farklı uyaranlarla elde edilebilir. Yüz tanıma gibi özelleşmiş bir beyin işlevini değerlendirme şeklinde uygulandığında, olaya ilişkin potansiyelin yüz spesifik yanıtı elde edilir. Elde edilen yanıtta görülen N170 bileşeni yüz işleme işlevinin bir göstergesi gibi gözükmektedir.Bu çalışmanın amacı, ET ve PH'da yüz tanımanın elektrofizyolojik olarak bozulup bozulmadığını saptamaktır. 27 esansiyel tremor (ET), 22 Parkinson hastası ve 21 kontrol olgusunda meşhur yüzler, yabancı yüzler ve çiçek imgeleri ile olaya ilişkin potansiyeller (OİP) kaydedilmiştir. Meşhur ve yabancı yüzlerle elde edilen N170 yanıtı latansının PH grubunda kontrol grubuna göre geciktiği saptanmıştır. Yüz tanımanın nöral temelini yansıtan N170 latans PH hastalarının yüz tanıma performansı ile ilişkilidir. Bu bulgular PH hastalarında yüz tanımanın bozulduğu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PD), especially in later stages of the disease, including the development of dementia is increasing. Some studies of neuropsychological tests suggest that; such as Parkinson's disease essential tremor (ET) in patients also have mild cognitive impairment.Recognition of faces, which is very important for people is one of the most complex cortical functions. Long-latency evoked potentials associated with cognitive functions is called as cognitive evoked potentials, or endogenous event-related potentials (ERP), and is one of the diagnostic tests that can be used electrophysiological. A specialized form of assessment when applied to brain function, such as face recognition, face-specific event-related potential response. Obtained in the N170 component of the response appears to be an indicator of face processing function.The purpose of this study, in the ET and PD is to determine the deterioration of face recognition as the electrophysiological. Event-related brain potentials (ERPs) were recorded to images of famous faces, unfamiliar faces, and flowers from 27 individuals with essential tremor (ET), 22 individuals with PD, and 21 controls. With respect to a face-sensitive ERP component (N170), individuals with PD and ET exhibited longer N170 latencies to famous and unfamiliar faces than controls. Neural basis of face processing, as reflected in N170 latency correlated with performance on a face recognition task for individuals with ETand PD. These findings provide evidence for impaired face processing in ET and PD.