Açık kalp cerrahisi uygulanan hastalarda topikal hipotermi uygulamasının postoperatif kardiyak fonksiyonlar üzerine olan etkisi
Effect of topical hypothermia on postoperative cardiac functions on patients undergoing open heart surgery
- Tez No: 311588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGEHAN SAVAŞ ÖZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, hafif hipotermik kardiyopulmoner baypas ile uygulanan koroner arter baypas greftleme operasyonlarında, rutin cerrahi teknikler değiştirilmeden yapılan topikal hipotermi uygulamasının post operatif kardiyak fonksiyonlar üzerinde yarattığı etkilerin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya, izole koroner arter baypas greftleme operasyonu uygulanan 50 hasta dahil edildi. Olguların 42 si erkek, 8 i kadın, yaş ortalamaları 60,2 ± 7,2 idi. Hastalar randomize olarak iki gruba ayrıldı. Standart anestezi ve cerrahi prosedürlere ek olarak her iki grupta da kardiyopulmoner baypas esnasında hafif hipotermi (28 0C ? 32 0C) uygulanırken, Grup I deki hastalara (n=25) ayrıca + 4 0C de serum fizyolojik ile topikal soğutma uygulandı. Hastalardan perioperatif ve intraoperatif olarak alınan çeşitli kan örnekleri değerlendirilirken, preoperatif ve postoperatif EKG ve ekokardiyografik bulguları, X-ray grafilerindeki diyafram seviyeleri, yoğun bakım sürecindeki pozitif inotropik ilaç ve IABP ihtiyaçları kayıt altına alındı. Çalışma sonucunda aortik kros klemp uygulamasının 8 nci saatindeki kan örneklerinde Troponin I düzeyinin Grup I de, kros klemp konulmasının 20 nci dakikasında (iskemi) ve kardiyopulmoner baypas sonlandırılmadan hemen önce (reperfüzyon) alınan kan örneklerinde miyoglobin düzeyleri Grup II de daha yüksek olarak saptandı (p0,05). Grup I deki bir hasta postoperatif 18 nci günde kaybedilirken, gruplar arasında operatif mortalite açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Yapılan çalışma sonucunda, grupların homojen olarak dağıtıldığı, preoperatif ve intraoperatif değişkenler incelendiğinde istatistiksel farklılık olmadığı göz önünde bulundurularak çıkan sonuçlar yorumlandığında, başta koroner baypas cerrahisi olmak üzere açık kalp cerrahisi uygulamalarında topikal hipotermi uygulamasının uygun bir yöntem olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to examine the effects of topical hypothermia on postoperative cardiac functions on coronary artery bypass surgery performed with mild hypothermic cardiopulmonary bypass and without any change on routine surgical procedures. Fifty patients undergone isolated coronary artery bypass surgery was included the study. 42 of these patients were male and the other 8 was female. The patients, whose avarage age was 60,2 ± 7,2, are randomized to two groups. Adjunct to standardized anesthesiologyc and surgical techniques, on both groups mild hypothermic cardiopulmonary bypass (28 0C ? 32 0C) was performed. Furthermore topical cooling with + 4 0C serum physiologica was performed on patients in Grup I. Perioperative, intraoperative outcomes of blood samples, preoperative and postoperative outcomes of ECG and echocardiography, diaphragmatic levels on X-ray graphies and the necessity of positive inotropic medications and IABP on intensive care unit, was recorded. Troponin I levels were higher in Group I than Group II at 8 th hour of aortic cross clamping, and myoglobin levels were higher in Group II than Group I at 20 th minutes of aortic cross clamping (ischemia) and just before the finishing of cardiopulmonary bypass (reperfusion) (p0,05). One patient in Group I was dead on postoperative 18 th day, but operative mortality rate was not statistically significant between two groups (p>0,05). When we comment the results with a consideration of the homojenity of groups and statistically similarity of preoparative and intraoperative outcomes, we think that topical hypothermia is not an appropiate method for open heart surgery, especially coronary bypass surgery.