Geleneksel spor oyunlarının Kırgızistan turizmine etkileri üzerine bir araştırma
A study on the effects of traditional sports games on Kyrgyzstan tourism
- Tez No: 719395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA MURAT KIZANLIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Turizm, Sports, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otelcilik İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Küreselleşmeyle beraber sınırların ortadan kalktığı dönemde post modern dokulara artan ilgiyle birlikte Geleneksel Spor Oyunları tüm dünyada dikkatleri çekmektedir. Bunun nedeni modern karşıtı olarak ortaya çıkan post modern olgulara olan yönelimdir. Bu post modern olgulara olan ilginin artmasıyla beraber insanların turizme yönelik talepleri bireyci düşünce ve davranış tarzlarına göre şekillenmektedir. Bu bağlamda alternatif turizm çeşitlerinden spor turizmi ön plana çıkmaktadır. Dolayısıyla geleneksel spor oyunları önemli bir spor turizmi etkinliği olarak değerlendirilmektedir. Çünkü“kü-yerelleşen”dünyada geleneksel spor oyunları“kü-yerel”olgular barındırmakta ve Türk milletinin göçebe bozkır yaşam kültürünü yansıtmaktadır. Büyük spor etkinliklerinin düzenlendiği ülkeye önemli derecede etkileri olduğu bilinmektedir. Bu etkinliklerin özellikle uzun vadede ev sahibi ülkeye olumlu katkıları olmaktadır. Büyük spor etkinliklerine ev sahipliği yapmak ülkelerin uluslararası alandaki imajını yükseltmektedir. Bu bağlamda Kırgızistan'da düzenlenen ve geleneksel spor oyunlarının yer aldığı Dünya Göçebe oyunları Kırgızistan için önemli bir etkinliktir. Dolayısıyla geleneksel spor oyunlarının Kırgızistan turizmine olan etkilerini araştırmak bu çalışmanın temel konusunu oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, geleneksel spor oyunlarının Kırgızistan turizmine olan sosyal kültürel, çevresel, ekonomik ve siyasi etkilerini belirlemektir. Bununla birlikte yerel halkın geleneksel spor oyunlarına yönelik genel tutum ile ilgili düşüncelerinde demografik özelliklerden kaynaklanan herhangi anlamlı bir farklılık bulunup bulunmadığını tespit etmektir. Aynı zamanda bu oyunlara yönelik genel tutum ile sosyal kültürel, ekonomik, çevresel ve siyasi etkiler arasında nasıl bir ilişki olduğunu ortaya koymaktır. Kırgızistan'da yaşayan yerel halk bu çalışmanın evreni olarak kabul edilmiştir. Örneklem olarak ise başkent Bişkek'te yaşayan yerel halk seçilmiştir. Anket formunda, yerel halkın bireysel özellikleri ve geleneksel spor oyunlarına yönelik algı düzeyini belirlemeye yönelik önermelerin bulunduğu iki bölüm yer almaktadır. Geçerlilik ve güvenilirlik testlerinden sonra son şeklini alan anket formu Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi Bilimsel Araştırma ve Yayın Etiği Kurulu'nun 2021-02.08 sayılı ve 23.06.2021 tarihli izni ile Temmuz-Eylül 2021 tarihleri arasında Bişkek'te uygulanmıştır. Yapılan uygulama sonucunda 440 anket formu değerlendirilmiştir. Toplanan verileri analiz etmek için önce faktör analizi ve güvenilirlik analizi yapılmıştır. Buna ek olarak katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için frekans analizi, geleneksel spor oyunları ile ilgili ifadelerin ortalamalarını tespit etmek için betimleyici analiz yapılmıştır. Ardından bağımsız örneklemler için t-testi ve Anova testi, uygulanmıştır. Değişkenler arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla korelasyon analizi, bu ilişkilerin düzeyini ve yönünü tespit etmek için basit doğrusal regresyon analizinden yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; yerel halkın geleneksel spor oyunları ile ilgili algılarının bireysel özelliklerine göre anlamlı bir farlılık göstermediği belirlenmiştir. Bununla birlikte oyunlara yönelik genel tutum ile olumlu sosyal kültürel, ekonomik, siyasi, çevresel etkiler ile olumsuz çevresel etkiler arasında farklı düzeylerde ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Traditional Sports Games draw attention all over the world with the increasing interest in post-modern textures in the period when borders disappeared with globalization. The reason for this is the tendency towards post-modern phenomena that came out as the opposite of modern. With the increasing interest in these post-modern phenomena, demands of people for tourism are shaped according to individualistic thinking and behavior styles. In this context, sports tourism, one of the alternative tourism types, comes to the forefront. Therefore, traditional sports games are considered as an important sports tourism activity. Because in the“glocalized”world, traditional sports games contain“local”phenomena and reflect the nomadic steppe life culture of the Turkish nation. It is known that major sports events have significant effects on the country where they are held. These events have positive contributions to the host country, especially in the long term. Hosting major sporting events raises the international image of countries. In this context, the World Nomad Games held in Kyrgyzstan and featuring traditional sports games are an important event for Kyrgyzstan. Therefore, investigating the effects of traditional sports games on Kyrgyzstan tourism is the main subject of this study. The aim of the research is to determine the social, cultural, environmental, economic and political effects of traditional sports games on Kyrgyzstan tourism. As well as determine whether there is any significant difference arising from demographic characteristics in the thoughts of the local people about the general attitude towards traditional sports games. At the same time, it is also aimed to reveal the relationship between the general attitude towards these games and the social, cultural, economic, environmental and political effects. The population of the study consists of the local people living in Kyrgyzstan. As sample, the local people living in the capital city, Bishkek were chosen. In the questionnaire, there are two parts that include suggestions for determining the individual characteristics of the local people and the level of perception towards traditional sports games. The questionnaire, which took its final form after validity and reliability tests, was applied in Bishkek between July and September 2021 with the permission of the Kyrgyzstan Turkey Manas University Scientific Research and Publication Ethics Committee, numbered 2021-02.08 and dated 23.06.2021. As a result of the research, 440 questionnaire forms were evaluated. In order to analyze the collected data, firstly factor analysis and reliability analysis were performed. In addition, frequency analysis was performed to determine the demographic characteristics of the participants as well as descriptive analysis was achieved to determine the averages of the expressions related to traditional sports games. Accordingly, T-test and Anova test were applied to obtain independent samples. Correlation analysis was used to determine whether there was a relationship between the variables and simple linear regression analysis was used to determine the level and direction of these relationships. According to the results, there is no significant difference between the perceptions of the local people on traditional sports games and their individual characteristics. Additionally, there are some correlations between the general attitude towards games and positive social, cultural, economic, political, environmental effects and negative environmental effects.