Kraniyoservikal arter diseksiyonlu hastalarda anjiotensinojen M235T ve anjiotensin dönüştürücü enzim insersiyon/delesyon (I/D) gen polimorfizmlerinin risk faktörü olarak araştırılması
Investigation of ace and AGT gene polymorphism, as a risk factor in patients with craniocervikal arterial dissection
  1. Tez No: 344180
  2. Yazar: HAMİT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KAPLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Anjiotensinojen geni M235T ve ACE geni I/D polimorfizmlerinin hem iskemik hem hemorajik inmede bağımsız bir risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, genç erişkinlerde önemli bir inme nedeni olan kraniyoservikal arteriyel diseksiyonlu hastalarda anjiotensinojen geni M235T ve ACE geni I/D polimorfizmlerinin bir risk faktörü olup olmadığını araştırmaktır. Yöntem: Ocak 2000-Mayıs 2013 tarihleri arasında kliniğimizde tanısı kesin konulmuş, servikal veya intrakraniyal segmentlerde, karotis arter diseksiyonu veya vertebral arter diseksiyonu olan 63 hastanın anjiotensinojen geni M235T polimorfizm genotipleri olan MM, MT, TT ve ACE geni I/D polimorfizm II, ID, DD genotipleri, benzer yaş grubundaki 100 sağlıklı benzer yaş grubunda ve cinsiyette olan bireyin genotipleriyle karşılaştırıldı. Genotipleme için real-time PCR yöntemi kullanıldı. Sonuç: ACE genotip dağılımı hasta grubunda DD;%39.7 ID;%54, II;%6,3, kontrollerde DD;%20, ID; %29, II;%51 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: It was demonstrated that Angiotensinogen M235T and ACE I/D gene polymorphism is a independent risk factor in both ischaemic and hemorrhogic stroke.Craniocervikal arterial dissection is a major cause of ischaemic stroke in young adults.The aim of this study was to demostrate if Angiotensinogen M23T and angiotensin-converting enzyme insertion/deletion gene polymorphisims are an dependent risk factor for ischemic stroke or not. Material and method: Between January 2010 ? May 2013, we investigated the relationship of the ACE insertion/deletion and M235T gene polymorphism in 63 patients with a diagnosis of craniocervikal arterial dissection and a control group of 100 healthy human volunteers. ACE insertion/deletion gene polymorphism genotypes II, ID and DD were evaluated and M235T gene polymorphism genotypes MM, MT and TT were evaluated in patients and voluteers. Real time PCR was used for genotyping.