Polikistik over sendromu tanılı hastalarda non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı sıklığı ve serum total testosteron ile ilişkisi
Frequency of non-alcoholic fatty liver disease in patients diagnosed with polycystic ovary syndrome and their relationship with serum total testosterone
  1. Tez No: 730215
  2. Yazar: SERDAL GÖK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Giriş ve Amaç: Polikistik over sendrom (PKOS)'lu kadınlarda hepatik yağlanma sık görülmektedir. Bu çalışmadaki amacımız PKOS'lu kadınlarda testosteron seviyeleri, metabolik parametreler ve hepatik yağlanma arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Hastalar ve Metod: Çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniveristesi Endokrinoloji Bilim Dalı tarafınca takipli benzer yaş ve vücut kitle indeksi (VKİ)'ne sahip 60 PKOS'lu ve 60 sağlıklı olmak üzere toplam 120 kadın dâhil edildi. Tüm katılımcıların VKİ, metabolik, hormonal parametreleri, karaciğer fonksiyon testleri ölçüldü. Ayrıca hepatobiliyer ultrasonografi yapılarak hepatik yağlanma değerlendirildi. Bulgular: PKOS'lu kadınların yaş ortalaması 24,82±5,87 yıl idi. PKOS'lu kadınların ve kontrol grubunun VKİ'leri sırasıyla 26,99±6,95 kg/m2 ve 25,71±5,49 kg/m2 idi. PKOS'lu hastaların %38,3 (n=23)'ünde, kontrol grubunun ise %26,7 (n=16)'sında hepatik yağlanma saptandı ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,043).
Özet (Çeviri)
Purpose: Hepatic adiposity is common in women with polycystic ovary syndrome (PCOS). Our aim in this study is to evaluate the relationship between testosterone levels, metabolic parameters and hepatic adiposity in women with PCOS. Patients and Methods: A total of 120 women, 60 with PCOS and 60 healthy, with similar age and body mass index (BMI), followed by Kahramanmaraş Sütçü İmam University Endocrinology Department, were included in the study. BMI, metabolic, hormonal parameters and liver function tests of all participants were measured. In addition, hepatic adiposity was evaluated by hepatobiliary ultrasonography. Findings: The mean age of women with PCOS was 24,82±5,87. The BMIs of women with PCOS and the control group were 26.99±6.95 and 25.71±5.49, respectively. Hepatic steatosis was detected in 38.3% (n=23) of the patients with PCOS and 26.7% (n=16) of the control group, and the difference was statistically significant (p=0.043).