Acil servise başvuran ve prosedürel sedasyon ve analjezi gerektiren kırık ve çıkık vakalarında ketamin düşük doz midazolam kombinasyonunun midazolam fentanil kombinasyonu ile etkinliğinin karşılaştırılması
Comparing ketamine midazolam combination with midazolam fentanyl combination at orthopedic cases who applied to ed and need procedural sedation analgesia
- Tez No: 311619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN BİLGİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kırık ve çıkık olguları acil serviste sık karşılaşılan ve redüksiyon esnasında ciddi ağrının eşlik ettiği ortopedik yaralanmalardır. Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız midazolam ve fentanil kombinasyonu ile ketamin ve düşük doz midazolam kombinasyonunun redüksiyon esnasındaki ağrıyı azaltma ve sedasyon sağlama açısından etkinliğini karşılaştırmaktır. Redüksiyon gerektiren ve ASA 1-2 olan kırık çıkık hastaları çalışmaya dahil edildi. Bir gruba midazolam 0,1 mg/kg, max 5 mg ve fentanil 2 mcg/kg kombinasyonu, diğer gruba ketamin 2 mg/kg ve midazolam 0,02 mg/kg kombinasyonu uygulandı. Ketamin-düşük doz midazolam grubunda 31 hasta (22 erkek), fentanil-midazolam grubunda 30 hasta (21 erkek) vardı. Gruplar arasında sedasyon başlama süresi, sedasyon derinliği, derlenme süresi, uygulayıcı memnuniyeti, işlem başarısı, hasta memnuniyeti açısından anlamlı bir fark yoktu. Redüksiyon esnasında VAS skoru ketamin grubunda anlamlı şekilde daha düşüktü. Gruplar arasında hipoksi gelişimi, oksijen ihtiyacı açısından anlamlı fark vardı ve ketamin grubu daha başarılı bulundu. Ketamin grubunda yan etki daha fazla görüldü. Vakaların hiçbirinde ileri havayolu yöntemi kullanılmadı. Sonuç olarak her iki ilaç kombinasyonu da sedasyon ve analjezi amacıyla kullanılabilecek ilaçlar olmasına rağmen ortopedik prosedürler için ketamin düşük doz midazolam kombinasyonu daha etkilidir. Etkinlik ve yan etki profilinin değerlendirilmesi için daha geniş çalışmalar yapılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
In ED?s fractures and dislocations are frequent orthopedic injuries that are accompanied with severe pain during reduction. Our aim in this study with midazolam and fentanyl combination and ketamine and low dose midazolam is to compare the effectiveness of drugs at pain reduction and sedation during reduction. Reduction indicated fracture and dislocation patients with ASA 1-2 were included to study. Midazolam 0,1mg/kg, max 5mg and fentanyl 2 mcg /kg combination were performed to one group and ketamine 2mg/kg and midazolam 0,02mg/kg combination were performed to the other group. There were 31 patients (22 males) in ketamine-low dose midazolam group and 30 patients (21 males) in fentanyl-midazolam group. There were no significantly difference between the groups in terms of sedation starting time, depth of the sedation, recovery time, practitioner satisfaction, success of process and patient satisfaction. VAS scores during reduction were significantly lower at ketamine group. There were significantly difference at development of hypoxia, need of oxygen and ketamine-low dose midazolam was successfull. There were significantly more side effects at ketamine group. Advanced airway procedures didn?t performed at any cases. As a result; although both combinations can be used for sedation and analgesia, but ketamine and low dose midazolam combination is better than fentanyl midazolam group for orthopedic procedures. For evaluation of side-effect profile and effects more extensive studies are needed.