Acil servise anjioödem ile başvuran hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of the patients who apply to the emergency departmentwi̇th angioedema
  1. Tez No: 537075
  2. Yazar: AYŞE ERTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİFE ÖZDİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Anjioödem (AÖ) genellikle subkutan dokuda belirginleşen, ayrıca solunum ve gastrointetinal sistem submukozal tabakasında geçici, lokalize ödem ile karakterize bir hastalıktır. AÖ, vücudun herhangi bir yerinde görülse de en çok ekstremiteler, yüz, genital organlar, hava yolların ve gastrointestinal sistemde görülür. AÖ tanısı hızlı bir ön değerlendirme, ayrıntılı anamnez ve fizik muayene ile konulur. Akut atakta morbidite ve olası mortaliteyi azaltmak için, hastaya en erken zamanda müdahele edilmelidir. Çalışmamızda,acil servise AÖ ile başvuran hastaların demografik veri, semptom, bulgu, atak durumları, tetikleyici faktörler, laboratuvar ve radyolojikbulguları, tedavi ve acil serviste sonlanış şeklinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç – Yöntem: Çalışmaya 15.04.2016 ile 30.11.2016 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne 18 yaş üstü AÖ klinik tablosu ile başvuran hastalar dahil edildi. Bu hastaların demografik (yaş, cinsiyet, meslek, acil servise başvuru zamanı) ve klinik özellikleri (ilk atak tarihi, atak sayısı, özgeçmiş, soygeçmiş, başvuru şikayeti, şikayetlerin başlama zamanı, anjioödeme neden olabilecek durumlar, fizik muayene bulguları, pozitif laboratuvar sonuçları, konsültasyon durumu, tedavi, yatış veya taburculuk durumu) hazırlanan form ile değerlendirildi. Elde edilen veriler SPSS V20 programına aktarıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik, bağımsız iki grubun karşılaştırılmasında Mann Withney U, bağımsız çoklu grupların karşılaştırılmasında Kruskal Wallis ve kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki Kare Testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aims: Angioedema (AO) is a disorder which is usually seen in the subcutaneous tissue characterized by edema, which is temporarily localized in the submucosal layer in the respiratory and gastrointestinal system. Angioedema occurs most often in the extremities, the face, the genital organs, the airways and the gastrointestinal tract, although it is seen anywhere in the body. The diagnosis of angioedema is made by a quick preliminary evaluation, detailed history and physical examination. The patient should be intervened at the earliest time to reduce morbidity and possible mortality in an acute attack. The aim of this study is to investigate the demographic data, symptoms, signs, episodes, trigger factors, laboratory and radiological findings of the patientsapplied to the emergency service because of angioedema, treatments applied to the patients and their responds to the treatments Material-Method: Between 15.04.2016 and 30.11.2016, Erciyes University Medical Faculty Hospital Emergency Service included in the study patients who applied with a clinical chart of angioedema above 18 years of age. The demographic ( age, gender, occupation, emergency service admission time) and clinical characteristics (first episode history, number of episodes, resume, family history, complaints, time to start complaints, angioedema, physical examination findings, positive laboratory results, consultation status, treatment, hospitalization or discharge status) of these patients were evaluated with a prepared form. The obtained data were transferred to the SPSS V20 program. Data analysis descriptive statistics, comparison of two independent groups the Mann-Whitney U, for the comparison of multiple independent groups Kruskal-Wallis and for the comparison of categorical data the Chi-square test were used.