HBsAg negatif bağış kanlarında AntiHBc IgG ve HBV DNA PCR çalışılarak occult HBV enfeksiyonu araştırılması
Investigation of occult HBV Infection in HBsAg negative donated blood using AntiHBc IgG and HBV DNA assays
- Tez No: 311623
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YAŞAR AVCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma bağış kanlarının HBsAg negatif plazma örneklerinde antiHBc IgG ve HBV DNA polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) çalışılarak Occult HBV Enfeksiyonu (OHB) araştırmak ve kan güvenliğini arttırmak için yasal zorunluluk gereği uygulanan tek HBV tarama testi olan HBsAg'ye ek olarak bu tetkiklerin rutin uygulamaya sokulmasının gerekliliğini saptamak amacıyla yapıldı. Gülhane Askeri Tıp Fakültesi Kan Eğitim Merkezi ve Kan Bankası Müdürlüğü'ne 19 Mart 2010 ve 28 Nisan 2010 tarihleri arasında yapılan HBsAg, antiHCV, antiHIV ve VDRL testi negatif 1063 bağış kanının Ulusal Kan ve Kan Ürünleri Rehberi gereği 1 yıl süre ile -200C'de saklanmış plazma örnekleri çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızda, 87 (%8,18) donör plazma örneğinde antiHBc IgG pozitifliği bulundu. Çalışmaya dahil edilen tüm plazma örnekleri içinde; izole antiHBc IgG pozitiflik oranının %1,03 olduğu ve antiHBs ile birlikte pozitifliğe göre anlamlı olarak ileri yaşta görüldüğü tespit edildi (p=0,047). Çalışmamız sonucunda donör plazma örneklerinin hiçbirinde HBV DNA PCR pozitifliği saptanmadı. Çalışmamız sonucunda elde edilen antiHBc IgG pozitiflik oranında ek donör kaybının kabul edilebilir olması, tarama testi olarak HBsAg kullanımının yetersizliğinin bilinmesi, antiHBc IgG pozitifliğinde artan OHB riski, antiHBc IgG testinin PCR'a göre daha maliyet etkin olması gerekçeleri ile transfüzyonla HBV bulaşını önlemek amacıyla kan donörlerinin taranmasında yasal olarak zorunlu HBsAg'ye ek olarak antiHBc IgG kullanımının uygun olacağını düşünmekteyiz. Ayrıca HCV ile HIV pencere dönemi bulaşlarını da azaltabilecek multipleks minipool nükleikasit amplifikasyon testlerinin ilerleyen dönemlerde kullanımının gerekliliğini araştırmak üzere geniş ölçekli çalışmaların yapılmasını önermekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate Occult HBV Infection (OHI) in the plasma samples of HBsAg negative donated blood using antiHBc IgG and HBV DNA PCR assays and to determine the necessity of routine application of these tests in addition to HBsAg ? unique legally obligatory HBV screning test, to increase blood safety. The one thousand and sixty three plasma samples of HBsAg, antiHCV, antiHIV and VDRL negative blood donated between 19 March 2010 and 28 April 2010 in Gulhane Military Medical Faculty Blood Bank and Training Center and stored at -200C for one year in accordane with National Guide for Blood and Blood Products, was included in the study. In our study, 87 (8,18%) donor plasma samples were positive for antiHBc IgG. Among all plasma samples included in the study; isolated antiHBc IgG positivity rate was found 1,03% and the isolated antiHBc IgG positivity is seen significantly in advanced age compared with combined antiHBs and antiHBc IgG positivity (p=0,047). In our study; no donor plasma sample was found positive for HBV DNA PCR. In order to prevent transfusion-related HBV transmission, we consider that the use of antiHBc IgG test in addition to screening of blood donors with legally obligatory HBsAg test would be appropriate because of acceptable additional donor loss due to antiHBc IgG positivity rate detected in our study, known insufficieny of HBsAg as a screening test, increased risk of OHI with antiHBc IgG positivity and antiHBc IgG being more cost effective than PCR testing. We also suggest the large-scale studies to investigate the future requirement for multiplex minipool nucleic acid amplification tests that could reduce the window period transmission of HCV and HIV.