Halk oyunu çalışmalarının koroner risk faktörlerine etkisi
  1. Tez No: 31163
  2. Yazar: MEHMET YAVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER GEDİKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada halk dansı çalışmalarının koroner risk faktörlerine olan etkisi araştırıldı. Çalışma kapsamına, yaş ortalaması 20.2 ± 1.7 olan 30 kız öğrenci alındı. Halk dansı egzersizleri, haftada 2 gün 90 'ar dakika olmak üzere 3 ay süreyle yaptırıldı. Halk dansı çalışmalarının koroner risk faktörlerine olan etkisini araştırmak amacıyla, egzersizlerden önce ve sonra aşağıda belirtilen çalışmalar yapıldı: 1 - Kişide kalp hastalığının varlığının araştırılması, 2 - Kişinin ailesinde kalp hastalığının varlığının araştırılması, 3 - Kişide sigara içme alışkanlığının araştırılması, 4 - Kişinin stres ve endişe düzeyinin araştırılması, 5 - Dinlenme kalp atım sayısının ölçülmesi, 6 - Sistolik - diastolik kan basıncının ölçülmesi, 7 - Vücut yağ oranının hesaplanması, 8 - Kandaki total kolesterol, trigliserid, açlık kan şekeri, ürik asit düzeylerinin araştırılması, 9 - istirahat - egzersiz EKG'lerinin incelenmesi, 10 - Balke koşu bandında yürüme süresinin hesaplanması.Çalışmalar, Gaziantep yöresi halk danslarından Leylim, Dokuzlu, Oğuzlu ve Çibikli oyunları ile Elazığ yöresi halk danslarından Nuri, Tamzara ve Delilo oyunları ile sınırlandırıldı. Yaptığımız, üç aylık halk dansı egzersizleri öncesi ve sonrasında elde ettiğimiz bulgular, Cooper 'in fiziki uygunluk ve koroner risk profiliyle karşılaştırıldı ve deneklerin toplam koroner risk düzeyleri saptandı. Çalışma sonucu saptanan bulgular, eşleştirilmiş“t”testi ile istatistiksel olarak değerlendirildi. Çalışma sonucunda, halk dansı çalışmalarının, koroner risk faktörleri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisinin olmadığı saptandı (P> 0.05). Anahtar kelimeler : Halk dansı - Koroner risk faktörleri.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Effect Of Folk Dance Exercises On Coronary Risk Factors The purpose of this study was to investigate the effects of folk dance exercises on coronary risk factors. Thirty female students ( means age 20.2 ± 1.7 years ) were exercised twice per week for approximately 90 minutes per session for 3 months. Pulse, blood pressure ( systolic, diastolic ), ECG, total cholesterol, triglyceride, glucose, uric acid, and Balke treadmill time, percentage of body fat were measured before and after training to assess the effects of folk dance exercises on coronary risk factors. The exercises were limited with folk dances from Gaziantep (Leylim, Dokuzlu, Oğuzlu, Çibikli) and Elazığ ( Nuri, Tamzara, Delilo) and coronary risk levels were calculated according to Cooper's fitness level and coronary risk profile.