Ortaöğretimde okul spor faaliyetlerine katılımın öğrencilerin akademik başarıları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 31173
  2. Yazar: AYŞE BEYZA ÖZCANOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AZEMİ YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
- 60 - ÖZET Bu araştırmanın amacı; ortaöğretimde okul spor faaliyetlerine katılımın öğrencilerin akademik başarılan üzerindeki et kilerini tespit etmektir. Ayrıca bu öğrencilerin sosyo ekonomik seviyelerinin spora katılım ve akademik basan üzerindeki etkilerim belirlemesidir. Bu araştırmaya Ankara ilinde 10 değişik liseden toplam olarak 188 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Çalışmaya katılan denekler sportif aktivitelere katılan (n = 100) ve sportif aktiviteye katılmayan (n = 88) şeklinde iki gruba ayrılmıştır. Akademik basan kriteri olarak öğrencilerin 1991 - 92 öğretim yılı sonunda bütün derslerden almış oldukları notlar kullanılmıştır. Bu çalışmaya katılan deneklerden; sportif faaliyete katılan öğrencilere 25 sorudan, katılmayanlara ise 11 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. İstatiksel analiz SPSS paket programla T - testi yapılarak gerçekleştirildi. Bu araştırmanın sonucu olarak. Ortaöğretimde okul spor faaliyetlerine katılımın öğrencilerin akademik başarıları üzerinde etkisi yoktur. (P > 0,05) Okul spor faaliyetlerine katılan ve katılmayan öğrencilerin ekonomik seviyeleri arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
- 61 - SUMMARY The purpose of this study was to find out effects of parti cipation to school sports activities on the academic achieve ment of students in secondary schools. In addition effects of socio-economic levels of these studetns on participation in sports and academic achievement were assessed. A total of 188 students from 10 different high schools in Ankara were voluntarily participated in this study. Subjects who participated in this study were divided into two participating (n = 100) and nonparticipating (n = 88) groups in school sports activities. Grades which were taken at the end of the 1991 - 92 aca demic year were used as academic achievement. Statistical analysis were done by using SPSS package program. As a result of this study; participation in school sports activities had no effects on academic achievement of students in secondary schools (p > 0,05). There was no signiticant economical difference between the two groups. tt*ssas