Kurumsallaşma ile firma performansı ilişkisinde kurumsal yönetişimin rolü
The role of corporate governance on the relationship between institutionalization and firm performance
- Tez No: 311740
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT GERNİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada kurumsallaşma, kurumsal yönetişim ve ileri kurumsal yönetişimin firma performansına etkileri incelenmektedir. Kurumsallaşma ile firma performansı arasındaki ilişki çeşitli araştırmalara konu olmakla birlikte farklı bulgular elde edilmiştir. Çalışma, bu ilişkiyi belirlemeyi ve kurumsal yönetişimin bu ilişki üzerindeki etkisini farklı kurumsal yönetişim düzeyi anlayışlarına göre araştırmayı amaçlamaktadır.İstanbul Ticaret Odası'na kayıtlı 153 firma üzerinde yapılan bu çalışmada; kurumsallaşma, kurumsal yönetişim ve ileri kurumsal yönetişimin alt boyutlarıyla birlikte firma performansına etkileri incelenmiştir. Kurumsallaşma ile firma performansı arasında bir ilişkinin varlığı saptanmış olmakla birlikte; kurumsallaşma, temel kurumsal yönetişim ve ileri kurumsal yönetişim ile firma performansı arasında da ilişki bulunmuştur. Araştırma sonuçları literatürdeki araştırmaları kısmen desteklemektedir. Araştırma bulguları yorumlanmış, yönetsel uygulamalara ilişkin ipuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to study the effects of corporate governance and advanced corporate governance on firm performance. In the existing literature there are several different results between the relationship of institutionalization and firm performance. This study attempts to find out the relationship between these variables and define the effects of various corporate governance level perspectives.The effects of institutionalization, corporate governance, and advanced corporate governance on firm performance are investigated on 153 firms, which are registered to Istanbul Chamber of Commerce. According to the results, both a relationship between institutionalization and firm performance, and a relationship between institutionalization, corporate governance, advanced corporate governance and firm performance are found. Our findings partially support the relevant literature. Considering the results of this study, implications for management practices are presented.