Elektronik beyanname uygulamasına yönelik muhasebecilerin tutumu
Attitudes of accountants against electronic tax declaration program
  1. Tez No: 311739
  2. Yazar: SERHAT MURAT ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bilgi teknolojilerinin hızlı gelişimi neredeyse her sektörde kendini hissettirmiş ve gelişime ayak uydurmaya zorlamıştır. Bu gelişmeler muhasebe alanında da kendini göstermiştir. Türkiye'de 2004 yılında kullanılmaya başlanan elektronik beyanname programı ile vergi işlemlerinin daha hızlı, daha güvenli ve daha kolay gerçekleştirilmesi amaçlanmıştır.Bu çalışmada e-beyanname programını kullanan muhasebecilerin ve muhasebe çalışanlarının tutumları ve tutumlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi hedeflenmiştir. Bunun gerçekleştirilebilmesi için öncelikle Davis tarafından ortaya konan Teknoloji Kabul Modeli baz alınarak yeni bir model oluşturulmuştur. Bu model ışığında e-beyanname kullanıcılarına yönelik olarak düzenlenen bir anket kullanılarak 291 kullanıcıdan elde edilen verilerin analizi için SPSS 20 programı kullanılmıştır.Analiz sonucunda elektronik beyanname programının kullanımına yönelik algılanan kullanım kolaylığının, algılanan faydanın, dış etkenlerin ve algılanan davranışsal kontrolün kullanıcı tutumlarını istatistiki olarak anlamlı bir biçimde pozitif etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte kullanıcı öz yeterliliğinin tutumlar üzerinde pozitif bir etkisinin bulunmasına karşın, bu etkinin istatistiki olarak anlamlı olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The tremendous development of information technology has worked through and forced firms in almost every area to adopt the transition. This development showed itself also in the field of accounting. It has been aimed to process a quicker, safer and easier fiscal manipulations by using electronic tax return program which was started to be used in 2004 in Turkey.In this thesis, the attitudes and the factors which has effects on attitudes of Certified Public Accountants who use the electronic tax declaration system have been analyzed. For this purpose, a new model which is based on Davis? Technology Acceptance Model was suggested. In light of this new model, a questionnaire survey was conducted on Certified Public Accountants and the data has been analyzed by using SPSS 20.It has been observed that the attitude of users is directly affected by perceived ease of use, perceived usefulness, external influences, their self efficiecy and perceived behavioral control. According to this information all of the proposed hypotheses have been supported.