Millî Eğitim Bakanlığı'nın yeniden yapılandırılmasına ilişkin Ankara ili kamu ilkokul ve ortaokul yöneticilerinin görüşleri
Views of the state primary school and secondary school principals in ankara povince about the restructure of Ministry of National Education; by decree Law no. 652
  1. Tez No: 311772
  2. Yazar: İNCİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Teftişi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu araştırmada, Ankara ili merkez ilçelerindeki kamu ilkokul ve ortaokullarında görev yapan okul yöneticilerinin, 652 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Millî Eğitim Bakanlığının yeniden yapılandırılmasına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Betimsel tarama modelindeki araştırma, nicel ve nitel yöntemlerin birlikte kullanıldığı ?karma araştırma? deseni ile desenlenmiştir.Araştırmanın nicel boyutunda hedef evreni, Ankara ilinin dokuz merkez ilçesinde yer alan 612 kamu ilkokulunda ve ortaokulunda görev yapan 1722 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Hedef evrenden tabakalı örnekleme tekniği ile örneklem alınmış ve 276 okul yöneticisi araştırmaya dâhil edilmiştir. Araştırmanın nicel verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen bir veri toplama aracıyla toplanmıştır. Veriler SPSS programı ile analiz edilmiştir.Araştırmanın nitel boyutunda Ankara'nın merkez ilçelerindeki kamu ilkokul ve ortaokullarında görev yapan 11 okul yöneticisiyle görüşme yapılmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise içerik analizi tekniğiyle analiz edilmiş ve raporlaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to determine the opinions of the administrators working at state run primary and secondary schools in the area of Metropolitan Municipality of Ankara, pertaining to the restructuring of Ministry of National Education in accordance with Decree Law No. 652. The research, conducted via descriptive survey model, was designed in ?mixed type research? in which a combination of quantitative and qualitative methods was used.In the quantitative dimension of the research, the target population consists of 1722 school administrators serving at 612 state run primary and secondary schools located in the area of nine central districts of Metropolitan Municipality of Ankara. Sampling from target population was obtained via stratified sampling method and 276 school administrators were included to the research. The quantitative data of the research were collected by a data collection instrument developed by the researcher. The data were analyzed via SPSS program.Eleven school administrators, serving at state run primary and secondary schools located in the area of nine central districts of Metropolitan Municipality of Ankara, were interviewed individually in the qualitative dimension of the research. The qualitative data of the research were analyzed and reported by content analysis method.