Yükseköğretim yöneticilerinin bireysel planlama davranışlarının örgütsel planlama davranışlarına etkisi konusundaki görüşleri
Higher education administors' views about the effect of individual planning behaviour on organizational planning
- Tez No: 311789
- Danışmanlar: PROF. KASIM KARAKÜTÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Politikası Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Ekonomisi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı yükseköğretim yöneticilerinin bireysel planlama davranışlarının örgütsel planlama davranışlarına etkisine ilişkin görüşlerini Ankara Üniversitesi, Ortadoğu Teknik Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Başkent Üniversitesi'nde görev yapan yöneticilerin görüşleri kapsamında ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda belirtilen üniversitelerde görev yapan 29 yükseköğretim yöneticisi ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler sırasında uzman görüşü alınarak hazırlanan ve pilot uygulamalar sonrasında son şekli verilen görüşme formundaki sorular kullanılmıştır. Görüşmeler sırasında ses kaydı ile elde edilen veriler, yazıya dökülmüş ve içerik analizine tabi tutulmuştur.Araştırmanın sonucunda yükseköğretim yöneticilerinin bireysel olarak seyahat, izin ve tatillerini, eğitim ve akademik yaşamlarını, aile ve ev yaşamlarını, kişisel bakıma ilişkin davranışlarını, sosyal etkinliklerini ve yatırım etkinliklerini planladıkları belirlenmiştir. Yükseköğretim yöneticileri örgütleri kapsamında gerçekleştirdikleri planlama davranışlarını eğitim öğretim etkinliklerine, personel gereksinimine, bütçeye, stratejik planlamalara, fiziki yatırımlara ilişkin planladıklarını belirtmişlerdir. Yükseköğretim yöneticileri ile yapılan tüm görüşmelerde yöneticiler bireysel planlama davranışlarının örgütsel planlamalarına etki ettiğini ve bu etkide kişilik, alışkanlık, kurum, kültür ve doğayı etki nedenleri olarak belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to present the higher education administrators views about the behavior of individual planning on the effect of organizational planning behavior. Ankara University, Middle East Technical University, Bilkent University and Başkent University are reveal the scope of the views of administrators working in higher education. Interviews were made with 29 higher education administrators in universities who served this purpose. During the interviews, interview form used which based on expert opinion prepared and given final shape after the pilot questions used. The data obtained during the interviews with audio recording, has been deciphered, and subjected to content analysis.As a result of the study, it is determined that higher education administors individual planning behaviors related to travel, vacation and holidays, training and academic lives, their family and home life, personal care, social activities and investment activities. It is specified higher education administors organizational planning behaviors related education and training activities, personnel needs, budgets, strategic planning, physical planning. All the interviews with managers of higher education administrators have expressed that individual planning action plan for organizational behaviors. They expressed as the cause of this effect, personality, habits, institutions, culture and nature.