Mobbingin iş doyumuna etkisi: Mersin ili Tarsus ilçesinde görev yapan öğretmenler üzerine bir araştırma
Mobbing effect on job satisfaction: A research on teachers who work Tarsus in Mersin
- Tez No: 311837
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÖKSAL HAZIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı mobbingin iş doyumu üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Mobbing ölçeği maddeleri dört faktöre, iş doyum ölçeği maddeleri ise iki faktöre ayrılarak, birbirleri arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. Ayrıca katılımcılardan elde edilen veriler doğrultusunda, mobbinge uğrama düzeyleri üç gruba ayrılarak, diğer faktörlerle olan ilişkileri analiz edilmiştir.Çalışmada Mersin Tarsus İlçesi merkezinde faaliyet gösteren devlet okulları öğretmen ve idarecileri ele alınmıştır. Hazırlanan demografik soru formu, iş doyum ölçeği ve mobbing ölçekleri, 328 öğretmen ve idareci tarafından doldurularak elde edilen veriler analizlerde kullanılmıştır.Çalışma sonucunda, kolerasyon analizleri doğrultusunda, mobbing ile iş doyum faktörleri arasında bazı faktörler için negatif yönlü ve yüksek korelasyonlar bulunmuştur.Ayrıca çalışmada mobbing ve iş doyum faktörlerinin demografik değişkenler açısından anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığını anlamak için de analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda anlamlı olarak farklılaşmaya rastlanmamıştır. Ancak maddeler ayrı ayrı değerlendirildiğinde demografik değişkenler açısından anlamlı farklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is finding the effect of the mobbing on the job satisfaction. By dividing the mobbing indicator into four factors and job satisfaction indicator into two factors, the relation in between them is analyzed. Besides, by using the data taken from the participants; the level of the being affected from mobbing has been divided into three groups and the relation of those three factors with the other factors mentioned above has also been analyzed.The sample of the study consists of teachers and the administration staff working at public schools based in Mersin Tarsus. The demographics questionnaire, and the measures prepared for measuring job satisfaction and mobbing have been filled by 328 teachers and administrative staff and those data have been used for the coming analyses.At the end of the study; by looking at the correlation analyses it has been found that for some factors there is a high level of relation in the negative way.In addition some other analysis has been made in the study if mobbing and job satisfaction factors changed dependently to the demographic factors or not. At the end of those analyses there has not been found any dependent relation in between them. However it has also been found that there is a meaningful relation if the analyses are made for demographic factors separately one by one.