Kimyasal ve ışınla polimerize olan iki fissür örtücünün, farklı asitleme sürelerindeki klinik ve fiziksel özelliklerinin invivo ve invitro incelenmesi
  1. Tez No: 31199
  2. Yazar: ZEYNEP BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Işınla polimerize olan Helio-Seal ve kimyasal polimerize olan Contact-Seal* in 30 ve 60 saniye asitleme sürelerindeki klinik retans iyonları ile tutuculuk ve kenar sızıntısı özellikleri incelenmiş ve SEM' de değerlendirilmiştir. Klinik çalışma bölümünde i A. ü. Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Kliniği' ne başvuran 7-9 yaslartı arasındaki 60 çocuğun 120 adet 1. ve 2. alt birinci daimi molar dişlerine» 30 ve 60 saniye asit uygulanmasından sonra» Helio-Seal ve Contact -Seal yarım ağız tekniği ile uygulanarak» 3,6» 12 ve 24. aylarda kontrol edilmiştir, Her iki fissür örtücü grubunda da farklı asitleme sürelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Ancak ısınla polimerize olan Helio-Seal ile kimyasal polimerize olan Contact -Seal' in karşılaştırılmasında» ısınla polimerize olan fissür örtücünün tam retansiyon oranları» kimyasal polimerize olan fissür örtücüye göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur. În vitro gerçekleştirilen tutuculuk» kenar sızıntısı ve SEM değerlendirmelerinde »yeni çekilmiş »çürüksüz daimi molar dişlerden yararlanılmıştır. Çekme kuvveti uygulanan örneklerde »materyal in mineden kopma kuvvetleri saptanmıştır. 30 saniye asitlenen Contact-Seal grubunda mineye bağlanma kuvveti »30 saniye asit uygulanan Helio-Seal grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı 97oranda düşük bulunurken» diğer gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Boya sızıntısı yöntemi ile gerçekleştirilen kenar sızıntısı deneyinin sonucunda, boya sızıntısı derinliği, fissür örtücülerden bağımsız bulunmuştur. SEM değerlendirmesi, gruplar arasında fark olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak »kimyasal ve ısınla polimerize olan fissür örtücülerin, invitro koşullarda farklı olmamasına ragmen, invivo koşullarda ısınla polimerize olan fissür örtücülerin retansiyonlarının daha iyi olduğu, 30 saniye asit uygulanmasının 60 saniye asit uygulanmasıyla eşdeğer olduğu gözlenmiştir. 9B
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical and invitro study was to evaluate retention» tensile bond strength and marginal leakage of a chemically-cured(Contact-Seal ) and a light -cured(Helio-Seal ) sealant using 60 and 30 seconds of etching time. SEM was also used to examine the effect of reduced etch time. Clinical part of the study was consisted of 60 children between 7-9 ages who have non-carious permanent first molar teeth bilaterally. One of the materials used in the study was applied after either 30 or 60 seconds of etching time. Review examinations were carried out after 3,6 months and then annually up to two years. Results of a comparative trial between two fissure sealants showed retention of a light -cured material to be significantly better than that of a chemically cured resin. There was no significant difference between etch times. The tensile bond strength test of Helio-Seal and Contact- Seal samples subjected to standardized procedures were performed at M.E.T.U. Metallurgical Department of Engineering. Mean bond strength values of 30 seconds etched Contact-seal was found to be lower and significantly different according to 30 seconds etched Helio-Seal group. There were no significant differences between the other groups. 99Marginal leakage was evaluated by means of dye penetration. On examination with the SEM and dye penetration» there was no statistical difference between all groups. As a result »it can be concluded that Helio-Seal can be successfully applied following 30 seconds of etch time. 1Q0