Börülce tohum böceği, Callosobruchus maculatus (F.)'a (Bruchidae:Coleoptera) karşı fosfin gazının vakum altındaki etkisi
Effectiveness of phosphine under vacuum against the cowpea weevil, Callosobruchus maculatus (F.) (Bruchidae:Coleoptera)
  1. Tez No: 311991
  2. Yazar: TUĞBA AKDENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLUT EMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Callosobruchus maculatus' un değişik yaşlı tüm yaşam dönemleri 24 saat süresince değişik sıcaklıklarda fosfin ve fosfin + vakuma maruz bırakılmış ve ölüm oranları elde edilmiştir. 15oC sıcaklıkta yumurtalarda mutlak ölüm fosfin ve vakumun birlikte uygulandığı tüm kombinasyonlarda 48-72 ve 72-96 saatlik yumurtalarda ve 1500 ppm fosfin + 50 mmHg vakum kombinasyonunda 0-24 saatlik yumurtalarda görülmüştür. 20oC'de yumurtalarda mutlak ölüm 1000 ve 1500 ppm fosfin uygulamalarında 72-96 saatlik yumurtalarda ve 1000 ppm fosfin + 50 mmHg vakum uygulamasında 72-96 saatlik yumurtalarda görülmüştür. 25oC sıcaklıkta yumurtalarda mutlak ölüm fosfin ve vakumun birlikte uygulandığı tüm kombinasyonlarda 72-96 saatlik yumurtalarda; 1500 ppm fosfin + 50 mmHg vakum kombinasyonunda 0-24 saatlik yumurtalarda ve 1500 ppm fosfin konsantrasyonunda ise 72-96 saatlik yumurtalarda görülmüştür. Larva, pupa ve ergin evrelerde 25oC sıcaklıkta mutlak ölüme tüm uygulamalarda ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
All life stages of different ages of Callosobruchus maculatus were exposed to different phosphine and phosphine + vacuum levels for 24 h at different temperatures to get mortality rates. At 15oC, complete mortality of eggs was observed in all combinations of phosphine + vacuum levels in 48-72 and 72-96 h old eggs and 1500 ppm phosphine + 50 mmHg vacuum in 0-24 h old eggs. At 20oC, complete egg mortality was observed in 1000 and 1500 ppm phosphine applications in 72-96 h old eggs and 1000 ppm phosphine + 50 mmHg vacuum applications in 72-96 h old eggs. At 25oC, complete egg mortality was observed in all combinations of phosphine + vacuum levels in 72-96 h old eggs; 1500 ppm phosphine + 50 mmHg vacuum applications in 0-24 h old eggs and 1500 ppm phosphine concentration in 72-96 h old eggs. At 25oC, larvae, pupae and adults were completely killed by all exposure of phosphine alone or in combination with vacuum.