Chlodowsky-Taylor polinomlarıyla yaklaşım
Convergence by Chlodowsky-Taylor polynomials
- Tez No: 311990
- Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN İBİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde Chlodowsky ve Taylor operatörlerinin konvolüsyonu olan Chlodowsky-Taylor operatörünün yaklaşım özellikleri ve yaklaşım hızıincelenmiştir.Bu tez dört bölümden oluşmaktadır.İIlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İIkinci bölümde, bu tez için gerekli olan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Ayrıcaağırlıklı uzaylardaki süreklilik modülü ve lineer pozitif operatörler tanıtılıp temelözellikleri incelenmiştir. Korovkin teoremi ve Baskakov teoremi ispatlarıyla birlikteverilmiştir. Son olarak sınırsız bölgelerde klasik Korovkin teoremlerinin kullanıla-mayacağı gösterilmiş ve bu durumda yakınsaklık teoreminin nasıl olması gerektigiaraştırılmıştır. Bu teoremi verebilmek için A.Hacıyev tarafından ispatlanan bazı ön-ermeler ve ispatları verilmiştir.Üçüncü bölümde, Bernstein-Chlodowsky polinomlarının yaklaşım özellikleri ve yak-laşım hızı incelenmiştir.Son bölümde ise, bazı konvolüsyon tipli operatörlerin yaklaşım özellikleri ve yaklaşımhızları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the approximation properties and the speed of approximation ofChlodowsky-Taylor operator which is the convolution of Taylor and Chlodowskyoperators are examined.This thesis consists of four chapters.The first chapter is devoted to introduction.In the second chapter, the fundamental definitions and theorems has been given,which are necessary for this thesis. Furthermore, modulus of continuity in weightedspaces and linear positive operators are introduced. Also their some basic propertiesare obtained. Korovkin theorem and Baskakov theorem are given with their proofsand it is shown that the classical Korovkin theorems can not be used in unboundedregions and how convergence theorem should be in this case is investigated. Somepropositions and proofs of A. Hacıyev are given in order to give this theorem.In the third chapter, the approximation properties and the speed of approximationof Bernstein-Chlodowsky polynomials are examined.In the last chapter, the approximation properties and the speed of approximation ofsome convolution type operators are examined.