Fokal eğriler ve yüzeyler üzerine
On focal curves and surfaces
  1. Tez No: 311998
  2. Yazar: FATMA GÖKÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NEJAT EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, sonraki bölümlerde kullanacağımız bazı temel tanımlara ve teoremlere yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, (n+1)-boyutlu Öklid uzayında fokal eğrilerle ilgili karakteri-zasyonlar verilmiştir.Dördüncü bölümde, (n+1)-boyutlu Minkowski uzayında fokal eğriler incelenmiştir.Beşinci bölümde, 3-boyutlu Öklid uzayında fokal yüzeylerin ve genelleştirilmiş fokal yüzeylerin tanımları verilmiştir.Son bölümde ise, fokal eğrilerin şerit eğrilikleri hesaplanmıştır. Ayrıca, yüzeyüzerindeki bir eğrinin fokal eğrisinin, hangi durumlarda yüzeyin fokal yüzeyi üzerinde bulunduğu araştırılarak bununla ilgili karakterizasyonlar verilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters.In the first chapter is devoted to the introduction.The second chapter, some fundamental concepts and theorems which are going to be used in the following parts were explained.In the third chapter, the characterizations of the focal curves in (n+1)-dimensional Euclidean space E??¹ are given.In the fourth chapter, focal curves in (n+1)-dimensional Minkowski space E???¹ are investigated.In the fifth chapter, the definitions of focal surfaces and generalized focal surfaces in 3-dimensional Euclidean space are given.In the last chapter, strip curvatures of the focal curves are calculated. Even, investigated the most question“When focal curve of the curve lies on the focal surface of the surface which the curve lies?”.