Üstel integral fonksiyonların düzgün yakınsaklığı
Uniform convergence of the exponential integral functions
- Tez No: 311999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır.·Ilk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.·Ikinci bölümde, tezin içeriğinde incelenecek olan fonksiyonlar tanıtılmıştır. Temelteoremlere yer verilmiştir.Üçüncü bölümde, önce bir boyutlu, ardından da n-boyutlu uzayda parametreyebağlı genelleştirilmiş integrallerin düzgün yakınsaklık tanımı ve kriterleri verilmiştir.Önem arz eden çeşitli parametrelerdeki bir ve iki boyutlu integral fonksiyonlarınverilen bölgelerde düzgün yakınsaklıkları incelenmiştir.Dördüncü bölümde, bahsi geçen üstel integral fonksiyonların düzgün yakınsaklıklarıkullanılarak özellikleri ve asimptotik davranışları incelenmiştir.Son bölümde ise iki boyutlu ?_{n}(?,ß) üstel integral fonksiyonunun n = 1, 2, 3, 4 olmaküzere ? ve ß parametrelerinin farkl değerleri için hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of ve chapters.The rst chapter is introduction.In the second chapter, some exponential integral functions investigated in thesis havebeen de ned. Moreover, fundamental theorems have been given.In the third chapter, rstly on one dimensional and then on n-dimensional spacede nitions of uniform convergence and tests have been given for improper integralsdepending on parameter.In the fourth chapter, using the uniform convergence of these integral functions, theproperties and asymptotic behaviour have been investigated.In the last chapter, the computation has been performed for various values of?_{n}(?,ß) s parameters ? and ß for n = 1, 2, 3, 4.