3-boyutlu Lorentz-Minkowski uzayında Bour teoremi ve konformal dönüşüm üzerine
On the Bour's theorem and conformal map in 3-dimensional Lorentz-Minkowski space
  1. Tez No: 312000
  2. Yazar: ZEHRA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. F. NEJAT EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez altı bölümden oluşmaktadır.İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, Öklid uzayında helisoidal, dönel ve spiral yüzeylerle ilgili karakterizasyonlar verilmiştir.Üçüncü bölümde, Lorentz-Minkowski uzayında helisoidal, dönel ve spiral yüzeylerle ilgili karakterizasyonlar verilmiştir.Dördüncü bölümde, Öklid uzayında Bour teoremi konformal açıdan incelenmiştir.Beşinci bölümde, helisoidal, dönel ve spiral yüzeyler arasındaki ilişki verilmiştir.Altıncı bölümde, Lorentz-Minkowski uzayında Bour teoremi konformal açıdan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This theses consists of six chapters.The first chapter is devoted to the introduction.The second chapter, the characterizations of helicoidal, rotational and spiral surfaces in Euclidean space are given.The third chapter, the characterizations of helicoidal, rotational and spiral surfaces in Lorentz-Minkowski space are given.The fourth chapter, Bour's theorem with respect to conformal map in Euclidean space is given.The fifth chapter, the relations of helicoidal, rotational and spiral surfaces are given.The sixth chapter, Bour's theorem with respect to conformal map in Lorentz-Minkowski space is given.