Genelleştirilmiş Fuzzy soft kümelerin cebirsel yapılar üzerine uygulamaları
Applications of generalized Fuzzy soft sets on algebraic structures
- Tez No: 312269
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Ekonomi, mühendislik, çevre, sosyal ve tıp gibi bilimlerde birçok belirsizlik ifade eden problemler vardır. Bu tür problemler klasik metotlarla çözülemez. Bu çalışmada belirsizliklerin çözümü için ortaya konan bulanık küme teorisi, esnek küme teorisi, bulanık esnek küme teorisi ve genelleştirişmiş bulanık esnek küme teorileri incelenmiştir. Bu kümeler üzerinde tanımlanan cebirsel yapılar araştırılarak, bu kümeler üzerindeki cebirsel yapıların çeşitli özellikleri üzerinde durulmuştur. Çalışmanın son bölümünde genelleştirilmiş bulanık esnek grup ve genelleştirilmiş bulanık esnek halka cebirsel yapıları tanımlanarak bazı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In many sciences such as economy, engineering, environment, social and medical there are various problems which state uncertainties. Classical methods are not able to solve this kind of problems. In this work, fuzzy set theory, soft set theory, fuzzy soft set theory and generalized fuzzy soft sets theories are investigated which has developed for the solution of uncertaintes. Algebraic properties of these structure are mentioned by studying algebraic structures defined on these sets. In the last part of this thesis, algebraic structures that are generalized fuzzy soft group and generalized fuzzy soft ring are defined and some properties of these structures are examined.