Örgütsel değişim ve örgütte değişime karşı gelişen direnci kırma politikaları
Organizational change and policies for breakdown of resistance to change in organization
  1. Tez No: 312288
  2. Yazar: FEYZA ÇANKAYA YÜCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, toplumsal ve ekonomik hayatta önemli roller üstlenen örgütlerin, değişim süreciyle ilgili bilgiler yer almaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, örgütsel değişim kavramsal çerçevede genel hatlarıyla anlatılmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, örgütsel değişimin karşısındaki en büyük engel olan direnç ve direncin örgütleri nasıl etkilediği, başarılı bir örgütsel değişim için direncin kırılmasında kullanılacak politika ve yöntemler ve değişim sürecinde liderlik özellikleri, kavramsal çerçevesiyle detaylı bir şekilde anlatılmaktadır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, değişim yaşamış kamu, özel ve sivil toplum örgütlerinin yönetici ve liderlerinin deneyimlerinden faydalanılarak, değişim süreci ve değişime karşı gelişen direncin kırılması için uygulanan politika ve yöntemler, içerik analizi yöntemiyle irdelenmektedir. Çalışma nitel araştırma tekniklerinden literatür tarama, görüşme ve gözlem metotları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler, örgütsel değişimin kavramsal çerçevesine göre oluşturulan standartlaştırılmış açık uçlu soru formu yardımıyla yapılmış ve bulgular kavramsal çerçeveye sadık kalınarak içerik analizi yöntemiyle yorumlanmıştır. Çalışma, örgütler için değişimin bir zorunluluk olduğunu, değişimin önündeki en büyük engelin, örgüt üyeleri tarafından geliştirilen direnç olarak görüldüğünü ve örgüt uygulamalarında başarının, istikrar ve tutarlılıkla sağlanabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, knowledge about the change process of organizations which assume important roles in social and economical life is included. In the first chapter of the study, organizational change is explained in conseptual outline with general aspects. In the second chapter of the study, resistance, which is the most effective barrier against organizational change and how resistance affects the organizations and policies/methodologies for breakdown of resistance for a successful organizational change and conseptual outlines of leadership charachteristics for a change process are particularly defined. In the third chapter of the study, implemented policies and methodologies for change process and breakdown of resistance to change are explicated with the help of experiences of leaders and managers who managed the change process in their organizations active in public, private and non govermental organization sectors, by content analysis methodology. Study is realized by usage of all qualitative research techniques, literature exploring, intercourse and observation methodologies. During the intercourses, an open-end question form, which is standardized according to conseptual outline of organizational change, is used and indications are commented by content analysis methodology closely due to conseptual outline. Study presents that change is a must for organizastions and most effective barrier to change seems to be resistance created by organization members and success in organizayional implementations is provided by stability and consistency.