Y kuşağının örgütsel bağlılığı ve yetenek yönetimi ilişkisi: Adana ili KOBİ çalışanları üzerine bir uygulama
The relationship between organizational commitment of the generation Y and talent management: An application on the employess working in SME's in Adana
  1. Tez No: 591229
  2. Yazar: YEŞİM YÜREKARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE DEMİRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Yaşanılan her dönemde değişimin varlığını kabullenmek ve değişime ayak uydurmak hem bireyler ve hem de örgütler için bir tercih olmaktan ziyade bir zorunluluk haline gelmiştir. Değişim sonucunda bireylerin algılarında, beklentilerinde ve bakış açılarında farklılıklar oluşmaktadır. Aynı dönemdeki bireyleri ortak algı, beklenti ve bakış açıları kapsamında sınıflandırmak mümkündür. İçinde bulunduğumuz dönem itibari ile iş hayatında çoğunlukla Y kuşağının bireyleri bulunmaktadır. Y kuşağı diğer kuşaklardan farklı olarak gelişen ve belirgin özellikler taşıyan bir kuşaktır. Y kuşağı çalışanlarının çalıştıkları örgüte karşı bağlılık düzeyi diğer kuşaklara göre farklılık gösterebilir. Diğer taraftan örgütler çalışanlarının örgütsel bağlılıklarının yüksek olmasını istemektedirler. Diğer taraftan örgütler bağlılığın düşük olması istenilen bir durum değildir. Bu çalışmada Y kuşağının örgütsel bağlılığı ve buna yetenek yönetiminin etkisi Adana (Turkey) ilindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerdeki (KOBİ) beyaz yakalı çalışanlar örneğinde araştırılmaktadır. Çalışmada Y kuşağı çalışanları 1980'li ve 1990'lı yıllarda doğanları kapsamaktadır. Çalışmada esas olarak Y kuşağının daha yakından tanıtılması, onların iş hayatındaki eğilimlerinin daha iyi anlatılması ve onların örgütsel bağlılıklarının nasıl artırılacağının ortaya çıkarılması konusunda literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışmanın teorik kısmında Y kuşağı, örgütsel bağlılık ve yetenek yönetimine ilişkin kavramlara yer verilmektedir. Çalışmanın uygulama bölümünde, teorik araştırmada yer verilen bilgiler ışığında yetenek yönetiminin örgütsel bağlılığa etkileri incelenmiş ve sonuçlar tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Accepting the existence of and keeping up with the change has become a necessity, rather than a preference, for both individuals and organizations all the time. Change results in differences in the perceptions, expectations, and perspectives of individuals. It is possible that individuals who live contemporarily can be classified for their common perceptions, expectations, and perspectives. Today's working environment has been mostly dominated by the individuals of the generation Y. The generation Y has specific characteristics and thus it is quite different from other generations. Employees who belong to the generation Y seem to have different level of organizational commitment compared to those of the employees of the other generations. On the other hand, organizations want to have employees with high organizational commitment. In this study, the organizational commitment of the generation Y and the impact of the talent management are investigated based on a sample of white-collar employees working in the small and medium-sized enterprises (SMEs) from the Adana city (Turkey). In the study, the generation Y covers employees who were born in 1980s and 1990s. The study primarily aims to contribute to the existing literature by introducing the generation Y closely, by explaining their inclinations in the work life, and by exploring how to increase their organizational commitment levels. In the theoretical part of the study, the terms of the generation Y, organizational commitment, and talent management are presented conceptually. It is followed by the empirical part which estimates the impact of talent management on organizational commitment level of the employees who belong to the generation Y and finally empirical findings are discussed in the lights of theoretical explanations.