Siyasi partilerin halkla ilişkiler ve kamuoyunu bilgilendirme çalışmaları: Türk Basınında 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri
Public relations and informational activities to public opinion of the political parties: 29 March 2009 Local Elections in Turkish Press
- Tez No: 312444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMA KARATEPE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
Günümüzde siyasi partiler, izlemekte oldukları politikaları halka sürekli olarak duyurmak ve bu politikalarla halkın yönetimden beklentilerini öğrenmek istemektedir. Özellikle seçim dönemlerinde halkla ilişkiler çalışmaları, daha çok önem kazanmaktadır. Bu dönemde, siyasi partilerin halkla ilişkiler ve kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarının yoğunlaştığı görülmektedir.Bu araştırmada, siyasi partilerin 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde gazetelerde yer alan halkla ilişkiler ve kamuoyunu bilgilendirme çalışmaları ele alınmıştır. Bunun için siyasi partilerin Cumhuriyet, Hürriyet ve Zaman gazetelerinde konuyla ilgili yer alan çalışmaları, içerik çözümlemesi uygulanarak incelenmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda Türkiye'de 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nde siyasi partilerin halkla ilişkiler ve kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarının tarzı ve yöntemi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, political parties want to announce to the public as a continually and learn to the expectations of the public from administration. Public relations activities during election periods were particularly gaining more importance. The public relations and public information activities of political parties are abundant in this period. In this study, public relations and informational activities to public opinion of the political parties on 29 March 2009 local elections in Turkish press were investigated. The public relations and public information activities of political parties in Cumhuriyet, Hurriyet and Zaman newspapers were investigated using the content analysis. the style and method of the public relations and public information activities of political parties on 29 March 2009 local elections in Turkey was tried to put forward According to the obtained data