İktidar olmuş siyasal partilerde yönetim, liderlik ve lider değişimi: II. Dünya Savaşı sonrası G-8 Ülkeleri ve Türkiye
Administration, leadership and leader changing in ruling parties: Group of Eight and Turkey after World War II
  1. Tez No: 312443
  2. Yazar: ALİ FUAT GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Siyasal partilerin başarılı olabilmesi için partinin kendi çalışanlarının yanında; dış çevresini oluşturan seçmen ve taraftarlara da ihtiyacı vardır. Siyasal partiler; örgüt yapıları, karar alma ve yürütme kurulları, seçmen ve taraftarları ortak bir zeminde hareket ederek hedefe ulaşırlar.Siyasal partilerin demokratik ülkelerde bazı ilkelere göre yapılanması gerekmektedir. Partilerin üye kayıt işleminden başlayarak, delege seçimi, il, ilçe başkanlıklarına ve yönetimlere seçim işleri ile genel başkan yani lider seçim işlerinin demokratik ilkelere bağlı olarak yapılması partinin iktidar yürüyüşünde etkili olacaktır.Bu maksatla; parti üyelik süreci, üyelerin hakları ve ödevleri, delegelerin belirlenme yöntemi, yerelden itibaren her seviyedeki kongre üyelerinin örgütlere dağıtım şekli, il, ilçe başkanları ile üst yönetim kurulları ve parti genel başkanının seçim yöntemleri, yönetim kurulları ile yerel liderlerle genel başkanın görev süresi hakkında yapılan düzenlemeler incelenmiştir.Çalışma demokratik değerlere sahip ülkelerle sınırlı demokratik ülkelerdeki uygulamaların nasıl olduğuna yönelik olarak yapılmıştır. Bu maksatla G-8 ülkeleri ile Türkiye'deki siyasal partilerden İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra iktidara gelmiş siyasal partiler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Political parties need voters and supporters as well as responsible staff in order to maintain a successful political life. Political parties can only reach to their goals by having a strong and active organizational structure, decision makers and executive branches as well as voters and supporters who work with cohesion.Political parties should be constructed by some principles in the democratic countries. To comply with democratic principles in every stage of the organization, membership, chairperson and leader selection have to be effective in order to pave the way for power.So, the regulation of the membership process, right and responsibility of the members, the election procedure of the members, the dispersion process of congressman to the party organizations, chairmen of the local party organizations, governing body of the party and selection and tenure of the chairperson and the leader have been analyzed in this thesis.In order to draw a limited framework for the research, only democratic countries have been selected as the area of the research and the research has been especially focused on the G-8 and Turkey. The parties this countries which have been in power after the Second World War are selected for investigation.