Uzaktan eğitim programlarının tasarımlanma süreci ve UZEM yönetici görüşleri
The design process of distance education programs with administrators? notions of the UZEM
- Tez No: 312478
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DEMİRAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Eğitim bireyin toplum kültürünü, öğretileri ve beceriler kazanmasında etkili olan sosyal süreçlerin tümünü kapsar. Bu sürecin büyük bir kısmı okulda geçer. Ancak gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri, uzaktan eğitim yöntemi ile bireyi fiziki alan ve zaman kısıtlılığından kurtarmakta, farklı öğrenme ortamları yaratmaktadır. Bu ortamların planlanması ve yönetimi, kendi kendine öğrenen bireyin başarısını doğrudan etkilemektedir.Uzaktan eğitim programlarının tasarımlanma süreci, programın oluşturulmasından hayata geçirilmesine kadarki, hatta sonrasındaki döneme kadar uzanır. Bu süreç programın verimliliğini, işlerliğini ve işlevselliğini belirler. Bu araştırmada geliştirilen ölçütler ile UZEM yöneticilerinin görüşleri alınarak, bu alanda kılavuz niteliğinde bir çalışma ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Training encompasses all of the social processes in order to contribute to the teaching and skills of the community culture. A large part of this process happens at school. However, developing information and communication technologies, distance education method save people providing from physical space and saves time by creating different learning environments. Planning and management of this learning environment, directly affect the success of individual learning.Design process of distance learning education programs starts from creation stage to implementation stage of the program as it extends to the period after it. The efficiency of this process concerns the program with the administrators? notions of the UZEM and determines the operability and functionality rate of the program. The aim of this study is creating a guide for the best design process with help of the developed criteria.