Payları İMKB'de işlem gören şirketlerin ilişkili taraf işlemlerinin incelenmesi
Examination of related party transactions of the companies listed at ISE
- Tez No: 312531
- Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çalışmanın temel amacı ilişkili taraf işlemlerini açıklayan teorilere göre, payları İMKB'de işlem gören şirketler tarafından gerçekleştirilen ilişkili taraf işlemlerinin ve bu işlemi gerçekleştiren şirketlerin genel bir çerçevesinin çizilmesidir. Bununla birlikte çalışmada, ilişkili taraf işlemleri açısından temel düzenlemelere sahip olan bazı ülkelerdeki ilişkili taraf işlemi düzenlemelerine ilgili ülkelerin sermaye piyasası mevzuatı çerçevesinde yer verilmiş; Türkiye'deki tüm temel düzenlemeler de konu kapsamında derinlemesine incelenmiştir. Buna göre çalışma, Türkiye'deki ilişkili taraf işlemlerini geniş bir perspektifte ele alan ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır.Çalışmada, 2005-2007 yılları arasında payları İMKB'de işlem gören 222 reel sektör şirketinin, Sermaye Piyasası Mevzuatı hükümlerine göre hazırlanmış finansal tabloları esas alınmıştır.Bu çerçevede çalışmada özetle, payları İMKB'de işlem gören şirketler tarafından ilişkili taraf işlemlerinin yaygın bir şekilde gerçekleştirildiği, bu şirketler arasında ilişkili taraf işlemlerini yüksek oranda gerçekleştirenler hakkında ulaşılan verilerin ise çıkar çatışması teorisini doğrular nitelikte olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to draw a general frame about related party transactions of the companies listed at ISE and general structure of these companies by using theories explaining related party transactions. Moreover, related party regulations of some countries that have basic judiciary context about related party transactions are discussed in the capital markets scope of related countries, and all regulations about related party transactions in Turkey are deeply examined. Thus this study, which intends to examine Turkey?s related party transactions in a broad scope, is the first in its area.In the study, 222 reel sector companies listed at ISE, between the years 2005-2007, are chosen and financial tables of these companies which are prepared according to Capital Markets Legislation are examined.As a result in this study it is briefly found that, companies listed at ISE broadly engage with related party transactions. Some of these companies realize the transactions at higher ratios and the results about these companies and their transactions verify conflict of interest theory.