Püskürtmeli şekillendirme işleminin gözenekliliğe etkileri
Effect of parameters of spray forming on porosity
- Tez No: 312684
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF USTA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada, tasarımları ve imalatları yapılmış olan yakından eşlemeli nozullar ve gaz atomizasyon ünitesinde, alüminyum tozu kullanarak püskürtme şekillendirme (PŞ) ile silindir üzerinde bir kaplama tabakası oluşturulmuştur. Mekanik özellikleri doğrudan etkilemesi nedeniyle, şekillendirme parametrelerinin gözenekliliğe etkileri araştırılmıştır. Çalışmanın gerçekleştirilmesi için kendi ekseni etrafında dönen bir silindir atomizasyon doğrultusuna dik olarak konumlandırılmıştır. Deneyler sırasında atomize edilen tozların henüz sıvı iken, söz konusu dönen silindire tutunması sağlanmıştır. Deney parametreleri olarak püskürtme mesafesi, atomizasyon basıncı ve yakından eşlemeli nozulun uç kısmının çıkıntı mesafesi seçilmiştir. Her bir parametre için üç ayrı değer (püskürtme mesafesi: 135, 165, 200 mm; atomizasyon basıncı: 5, 10, 15 bar ve çıkıntı mesafesi: 4, 6, 8 mm) çeşitli denemeler sonucunda belirlenmiş ve her bir şart üç kez tekrarlanarak kaplamalar gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneylerin sonunda elde edilen kaplamaların kenar ve orta kısımlarından numuneler alınarak gözeneklilik, taneler arası bağlantı, tane büyüklüğü ve tane şekli optik mikroskop altında, mikroyapıdaki değişimin sertliğe etkisi ise mikrosertlik ölçme cihazında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a coating layer has been formed on a cylinder with spray forming technique by using aluminum powders which has atomized by close coupled nozzles which have been designed and produced before. Since porosity has a major effect on the mechanical properties of spray formed parts, effect of the parameters on the porosity have been investigated in order to have higher mechanical properties. İn the experimental step, a spinning cylindrical tube has been located straight forward to the atomization direction. During the experiments, the atomized aluminum powder has been sprayed with the help of nozzles when they were yet in the liquid form. The cylindrical tube rotates at different speed and the coating has been applied from 3 different distances as being 135, 165 and 200 mm. Therefore, a coating layer has been deposited on the surface of cylinder. İn the study, the protrusion of 4, 6 and 8 mm at nozzle tip and 5, 10 and 15 bar pressure have been used besides of the spray distance. Each experimental condition has been repeated 3 times. Samples have been taken from the center and side of the each coated parts in order to examine their porosity, bonding with powders and substrate, powder sizes and powder shapes under an optical microscope. The effect of newly structured grains on hardness has also been examined using a micro hardness tester.