Biyolojide önemli bazı donör moleküllerin yapı ve titreşim parametrelerinin DFT metodu ile belirlenmesi
Determination of parameters for vibration and molecular structures of some major importand donor via DFT method in biology
  1. Tez No: 312685
  2. Yazar: TOLGA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA KANTARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Kimya, Moleküler Tıp, Physics and Physics Engineering, Chemistry, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, 4,4?-dipyridylmonosulfide ve 4,4'-dipyridyldisulfide moleküllerinin Gaussian 03W programıyla, B3LYP/6-311+g(d,p) ve MPW1PW91/dgdzvp metotları ve temel setleri kullanılarak moleküllerin kararlı haldeki (en düşük enerji düzeyindeki) geometrik optimizasyonu yapılarak yapısal parametreleri (bağ uzunlukları, bağ açıları) ile titreşim frekanslarının (Infrared ve Raman) hesaplanmasını içermektedir. Teorik olarak, elde edilen yapı parametreleri ve frekanslar, deneysel yapı parametreleri ve frekanslarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work, consists of the accounts of vibrational frequencies (Infared and Raman) using 4,4?-dipyridylmonosulfide and 4,4'-dipyridyldisulfide molecules with the help of the program Gaussian 03W and with the methods and gen B3LYP/6-311+g(d,p) and MPW1PW91/dgdzvp by optimizing the structural parameters (the length of the connections, connection angle) of those determined molecules (at the lowest energy level) . The structural parameters and frequencies that we gain theoretically are compared with the experimental structural parameters and frequencies.