Proje yönetiminde çok kriterli karar verme tekniklerini kullanarak kritik yolun bulunması
Critical path definition using multiple criteria decision making techniques in project management
- Tez No: 312686
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVRİYE GENCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Proje devam ederken, kritik yolda oluşacak en ufak bir gecikme büyük problemler yaşatabilir. Bu nedenle kritik yolun belirlenmesinde sadece süre yada maliyet değil, dikkate alınması gereken pek çok kriter olabilir. Çok sayıda kriterin dikkate alındığı durumlarda da çok kriterli karar verme (ÇKKV) teknikleri kullanılır. Bu tezde, ÇKKV tekniklerinden AHP, PROMETHEE ve MOORA yöntemleri kullanarak kritik yolun belirlenmesi üzerine çalışılmıştır. Ayrıca farklı problem tipleri için uygun olan karmaşık ve belirsiz durumların olduğu problemlerde kullanılan Gri İlişkisel Analiz ve Fuzzy Gri İlişkisel Analiz metotları da uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar hem tezde kullanılan yöntemler arasında hem de literatürdeki çalışma ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The project, while still major problems in the critical path will cherish the slightest delay. Therefore, the determination of the critical path is not only time or cost, may be taken into consideration many criteria. Criteria taken into account in cases where a large number of multi-criteria decision making (MCDM) techniques are used. In this thesis, using AHP, PROMETHEE ve MOORA MCDM techniques on the determination of the critical path is tried. In addition, complex and ambiguous situations are appropriate for different types of problems used in the Grey Relational Analysis and Fuzzy Grey Relational Analysis methods are applied to the problems. The results obtained are compared both methods used in thesis and paper in literature.