Samsun'da bir TCDD Lojmanı restorasyon önerisi
The proposal for the restoration of a Turkish State Railway lodging in Samsun
- Tez No: 312694
- Danışmanlar: PROF. DR. Z. GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 492
Özet
Günümüzde tarihi yapılar, korunmalarına yeteri kadar önem verilmediği için giderek yok olmaktadırlar. Kültür ve tabiat varlıklarının korunmasına yönelik çıkarılan yasalara rağmen bu eserler ekonomik zorluklar ve gerekli bütçelerin ayrılamaması nedeniyle zamanla çürümeye terk edilmektedir. Samsun İli, Merkez Zafer Mahallesi'nde yer alan TCDD Lojmanları'nı konu eden bu çalışmanın amacı, kültür varlıklarımızdan biri olan bir Samsun TCDD Lojmanı Binası'nın; bugünkü durumunu analitik incelemeler ve değerlendirmelerle belgelemek, restitüsyonu ile yapının özgün durumunu ortaya koymak ve koruma ilkeleri ışığında yapının sürdürülebilir korunmasına yönelik restorasyon önerisi getirmektir. Çalışma; TCDD Lojmanı'nı belgeleyen rölöve ve tanımlama, özgün halini gösteren restitüsyon, çevresel analizler, karşılaştırmalı çalışma katoloğu ve yapının restorasyon uygulamasına hazır hale getirildiği restorasyon projesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Currently, historical buildings are to be vanished day by day, because the necessary importance to their preservation and conservation is not taken in to consideration. Despite the legislative obligations and new laws about the conservation of such Cultural and Natural Heritage, these Works of art are left to decay due to economical difficulties and low budgets allocated to the subject. The aim of this study is to document the current situation of a Turkish State Railway Lodging in Samsun; which is one of the cultural assets through the analytical investigations and evaluations, to reveal the authentic state of building by the restitution and bringing the restoration proposal for sustainable protection of the building in the light of preservation principles. This study includes; graphic documentation that defines The TCDD Lodging in Samsun, restitution that shows the authentic state, environmental analysis, the comparative study catalogue and restoration project that contributes to make ready the structure for restoration.