Samsun'da kesme nergis çiçeği yetiştiriciliği üzerine bir araştırma
A study on bulb propagation and production of cut narcissus flowers in Samsun
- Tez No: 321516
- Danışmanlar: PROF. DR. FİSUN GÜRSEL ÇELİKEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada tek çiçekli Narcissus `Ice Follies' ticari çeşidi ile çok çiçekli Narcissus tazetta doğal türünün Samsun'da yetiştirme olanakları incelenmiştir. Narcissus `Ice Follies' ve Narcissus tazetta türünde üç farklı dikim zamanının (Ekim, Kasım ve Aralık) çiçek kalitesi ve verimi ile çiçeklenme periyodu üzerine etkileri araştırılmıştır. Uygulamaların yaprak sayıları, yaprak çapı, yaprak boyu, çiçek sayısı, çiçek çapı, vazo ömrü ve çiçeklenme periyodu üzerine etkileri incelenmiştir. Her iki türde de kesme çiçek kalitesinde önemli ölçüt olan sap boyu yönünden en uzun saplı çiçekler birinci dikim zamanından elde edilmiştir. Ancak Narcissus tazetta türünde sap üzerinde çiçek sayısı ilk dikimde 6 iken sonraki dikimlerde 7 olmuştur. Farklı zamanlarda değişik çeşitlerle yapılan dikimler ile çiçeklenme periyodu 23 Ocak - 6 Mayıs arasında 4 ay sürmüştür. Çiçeklenme dönemi N. `Ice Follies' için 44 gün (24 Mart-6 Mayıs), N.tazetta için ise 65 gün (23 Ocak-27 Nisan) olarak belirlenmiştir.Çalışmada ayrıca doğal Narcissus tazetta türünde dilimleme (4 ve 8'e) yöntemi ile çoğaltma çalışması yapılmıştır. Dilimleme sonrası doğrudan dikim yapılan uygulamada, 4'e bölmeden % 59 oranında yavru soğan elde edilirken, 8'e bölmede başarı sağlanamamıştır. Dikim öncesi 18-20°C'de nemli perlit içinde 72 gün süren inkübasyon uygulaması sonunda 4 ve 8'e dilimlemelerde sırasıyla % 91.7 ve % 114 oranlarında yavru soğan elde edilmiştir. İnkübasyon sonrası dikilen yavru soğanlar yaklaşık 6 ayda (22 Aralık ? 19 Haziran) 4'e ve 8'e dilimleme uygulamalarında sırasıyla 7.2 cm ve 6.3 cm çevre genişliğine ulaşmışlardır. Doğrudan dikimde (4'e bölme) ise bu değer 2.9 cm olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of planting time (October, November, December) on flower quality and flowering period of natural Narcissus tazetta and commercial cultivar Narcissus `Ice Follies? were investigated in Samsun province. Leaf number, leaf diameter, leaf lenght, stem lenght, stem tickness, the number of flowers per stem (for N. tazetta), flower diameter, vase life and flowering period were studied. In both species, the flowers with longest stem were obtained from the first planting time. However, the number of flowers per stem increased to 7 for second and third planting from 6 for the first planting. The total flowering period was 44 days (24 March-6 May) for N. `Ice Follies? and 65 days (23 January ? 27 April) for N. tazetta. For both Narcissus the longest flowering period (26 days) obtained from third planting.In addition, bulb propagation by chipping method was studied in natural Narcissus tazetta. The bulbs were divided to 4 and 8 segments. After chipping, the segments were directly planted or incubated first in perlite at 18-20 °C for 72 days. The ratio of bulblet formation was 59 % for the segments divided to 4, whereas no bulblet was obtained from the treatment divided to 8 and directly planted. The ratios of bulblet formation were 114 % and 91.7 % respectively for the treatments divided to 4 and 8 at the end of incubation. The bulblets obtained by incubation were grown to respectively 7.2 cm and 6.3 cm circumference in about 6 months (from 22 December to 19 June) for the treatments divided to 4 and 8. The mean sizes of bulblets from direct planting after dividing to 4 segments reached to 2.9 cm in 6 months.