KKM dönüşümleri ve uygulamaları üzerine
Note on KKM maps and applications
  1. Tez No: 312719
  2. Yazar: EMRAH GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. DURAN TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez çalışmasında topolojik vektör uzaylarda ve soyut konveks uzaylarda KKM dönüşümleri ve bazı uygulamaları incelendi. Öncelikle ön bilgiler, bazı temel tanım ve teoremler verildi. Genel hatlarıyla tek değerli ve çoğul değerli dönüşümlerde yarı süreklilik ele alındı. Topolojik vektör uzaylarda KKM dönüşümü ve bazı uygulamaları verilerek sabit nokta incelendi. Genel hatlarıyla soyut konveks uzaylar tanıtıldı ve KKM uzay ile olan ilişkisi vurgulandı. Ayrıca soyut konveks uzaylardaki KKM dönüşümünün bazı uygulamaları verilerek denklikleri gösterildi. Son olarak normlu uzaylarda KKM dönüşümünün bazı uygulamaları verilerek sabit ve çakışık nokta ele alındı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, KKM mappings and some applications in topological vector and abstract convex spaces have been studied. At first, background information, some basic definitions and theorems were given. Then semi-continuous on single valued and multivalued mappings were given fundamentally. In topological vector spaces, KKM mapping and some applications were given and fixed point has been studied. In general, abstract convex spaces were introduced and the relation between KKM spaces and abstract convex spaces has been emphasized. Also equivalents of some applications of KKM mappings in abstract convex spaces were shown. Lastly fixed point and coincidence point on some applications of KKM mappings in normed spaces have been studied.