Kıbrıs Köyü vadisi (Mamak-Ankara) bitki mikrofungusları
Plant microfungi of Kibris Village valley (Mamak-Ankara)
- Tez No: 312723
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırma, Ankara Kıbrıs Köyü Vadisi'nde 2009-2010 yılları arasında yapılmıştır. Alanda yapılan çalışmalar sonucunda, 49 farklı konukçu bitki üzerinde gelişen 87 tür mikrofungus tespit edilmiştir. Teşhisi yapılan bu türlerin mantarlar alemindeki dağılımı şu şekildedir: Ascomycota - 3 sınıf, 9 takım, 20 familya, 31 cins ve 65 tür; Basidiomycota - 3 sınıf, 3 takım, 5 familya, 7 cins ve 22 tür. Bu araştırma sonucunda 12 tür mikrofungus Türkiye için yeni kayıt olarak tespit edilmiştir. Üzerinde bulundurduğu mikrofunguslar açısından en zengin tohumlu familyaları Rosaceae (17 tür), Salicaceae (9 tür), Ulmaceae (8 tür), Fabaceae (7 tür) ve Juglandaceae (7 tür) familyalarıdır. Diğer konukçu üyelerinde 1-5 arasında değişen mikrofungus türü içermektedirler. Mantarlar, bitkisel organizmalarla karşılıklı ilişkilerini konsorsiyumlar aracılığıyla kurarlar. Mantar-konukçu konsortif ilişkilerine bakıldığında nötr, pozitif, negatif ve antagonist ilişkiler karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Ankara Kıbrıs Village Valley between 2009 and 2010. As a result of the study in this area, 87 microfungi grown on 49 different host plants have been distinguished. It is determined that this species are belonging to Ascomycota (3 classis, 9 orders, 20 families, 31 genera and 65 species) and Basidiomycota (3 classis, 3 orders, 5 families, 7 genera and 22 species). In this study, 12 microfungi species have been identified as new records for Turkey. With regard to microfungi, the richest families are Rosaceae (17 species), Salicaceae (9 species), Ulmaceae (8 species), Fabaceae (7 species) and Juglandaceae (7 species). We have also distinguished microfungi which vary from 1 to 5 species on the other family members. The recorded microfungi revealed different consort relationships with their host plants. This consort relationships were positive, negative, nötr and antagonistic.