Ankara'daki mevcut otobüs güzergahlarının tespiti ve Çayyolu-Çankaya hattı için düzenleme önerileri
Determination of available bus routes in Ankara and Çayyolu - Çankaya line regulation proposals
- Tez No: 312724
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEDA HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
İnsan ve metaların bir yerden başka bir yere aktarılmasına ulaşım denmektedir. İnsanlar, araçlar, yollar, trafik ışık ve işaretleri ulaşım sistemini oluşturmaktadır. Tüm ulaşım sistemlerinde baş aktör insandır. İnsanların ulaşım gereksinimlerini karşılamak asıl amaç olup, bu amaçla toplu taşımaya öncelik ve ağırlık verilmelidir. Şehirlerin kısıtlı yol olanaklarını verimli biçimde kullanabilmenin yolu bundan geçmektedir.Ankara'da mevcut trafik yapısında ana arterlerin az olması, bölgeler arasındaki toplu ulaşımın Kızılay ve Ulus üzerinden aktarmalı olması var olan kısıtlı kaynakları daha da verimsiz hale getirmektedir.Çayyolu - Çankaya ulaşımında kullanılan Eskişehir Yolu, İsmet İnönü Bulvarı ve Atatürk Bulvarı incelendiğinde, şehir merkezi Kızılay ve Ulus'a yakın olması, kamu kuruluşlarının, alışveriş merkezlerinin, büyükelçiliklerin, özel şirketlerin ve üniversitelerin bu hat üzerinde bulunması kısıtlı yol olanaklarını verimsiz hale getirmektedir. Bu verimsizlik, Eskişehir Yolu, İsmet İnönü Bulvarı ve Atatürk Bulvarı üzerinde trafik sıkışıklığına, zaman ve enerji kaybına neden olmaktadır.Bu çalışmada, mevcutta Çayyolu'ndan Çankaya'ya otobüsle gitmek isteyen yolcuların Eskişehir Yolu üzerinden Kızılay veya Ulus'a gidip oradan aktarmayla ya da Eskişehir Yolu'nu kullanarak aktarmasız Çankaya'ya gitmesi yerine, İncek Bulvarı üzerinden aktarmasız hizmet verecek bir otobüs hattıyla Çankaya'ya ulaşmasının hem zaman, hem kısıtlı kaynaklar, hem de işgücü açısından daha verimli olacağı saha ve anket çalışmalarıyla ortaya koyulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is said that human and commodities goes from one place to another place is called as transport. People, vehicle, roads, traffic lights and signs consist of transport system. Human is the leading actor in all transportation system. The main purpose is to meet transport needs of human and for this purpose it should be given priority and importance to the public transportation. This is the solution for cities having limited way possibilities to use their way productively.As there are few main arteries in available traffic structure in Ankara and there is not direct public transport among regions and so Kızılay and Ulus is used for transfer, public transportation becomes more inefficient.When Eskişehir Road used in Çayyolu-Çankaya transport and İsmet İnönü and Atatürk Boulevard examined, that the city center close to Kızılay and Ulus that public institutions, shopping centers, embassies, private companies and universities find in this line make its limited way possibilities inefficient. This situation cause of traffic jam, loss of time and energy on the Eskişehir Road, İsmet İnönü and Atatürk Boulevard.In this study, it is offered that a direct bus line to the passengers who want to go to the Çankaya through İncek Boulevard instead of going directly Eskişehir Road or going indirectly by making transfer to the Kızılay or Ulus through Eskişehir Road. According to public survey and researchs this direct bus line through İncek Boulevard will be economic for time, limited resource and energy.