Birleşik pozitron emisyon ve bilgisayarlı tomografi sistemlerinin kalite kontrol testlerinin uygulanması ve bulunduğu ünitenin zırhlama hesapları
Hybrid positron emission and computed tomography systems quality control testing and implementation of the shielding unit account
  1. Tez No: 312733
  2. Yazar: FATMA GİZEM DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRAN SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physics and Physics Engineering, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Pozitron emisyon tomografisi (PET), nükleer tıpta kullanılan görüntüleme sistemlerinden biridir. Bilgisayarlı tomografi (BT), çoğunlukla radyolojide kullanılan görüntüleme tekniklerinden biridir. PET görüntülerinin BT bilgileri ile birleştirilerek aynı anda hastaya ait bilgilerin tek bir görüntüde elde edilmesi birleşik pozitron emisyon ve bilgisayarlı tomogrofi (PET-BT) ile mümkün hale gelmiştir. Bu çalışmada, Hacettepe Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda kurulan PET-BT Ünitesi oda duvarları ve kapılarının zırhlama hesapları yapıldı. Hesaplamalara göre inşa edilen duvar kalınlıklarının, gerekli radyoizotoplar kullanılarak, Geiger Müller cihazı ile doğruluğu kontrol edildi. Hacettepe Üniversitesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı'nda bulunan GE marka Discovery ST modelli PET-BT cihazı kullanıldı. Cihazın kurulumu sırasında kalite kontrol testleri ve kalibrasyonları yapıldı. PET kabul testleri (NEMA NU 2-2001) ve performans testleri açıklamalı şekilde anlatıldı.
Özet (Çeviri)
Positron emission tomography is the one of the system which in used medicine. Computed tomography often used of the imaging techniques in radiology. PET images with CT data combined into simultaneously in a single image to obtain information on the patient combined with positron emission and computed tomography has become possible. In this study, Department of Nuclear Medicine, Hacettepe University, PET-CT unit formed the walls and doors of the room shielding calculations were performed. According to calculations, According to calculations, the thickness of the wall was built, required by using radioisotopes, the accuracy was checked with a Geiger Muller device. In the Department of Nuclear Medicine of Hacettepe University, GE brand with Discovery ST model PET-CT device was used. During installing the unit quality control tests and calibrations were done Acceptance testing of PET (NEMA NU 2-2001) and performance tests were explanid to described.